Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem
- Marco Pantani

Podsumowanie sezonu rowerowego 2014

Głodnych wiedzy o naszym Klubie, którzy poza obejrzeniem przygotowanego jakimś czas temu filmowego podsumowania minionego roku (tutaj) chcieliby zdobyć również bardziej szczegółowe informacje o działalności Klubu, zapraszamy do przeczytania "Podsumowania sezonu rowerowego 2014". Sprawozdanie dostępne: tutaj.

12 miesięcy w 6,5 minuty

Jako że koniec roku zbliża się nieubłaganie, przyszedł czas na podsumowania – również te dotyczące naszego Klubu.
A że jest co wspominać, poniżej mały prezent na świąteczny czas. 12 miesięcy kaliskich "Cyklistów" w 6,5 minuty – miłego oglądania face smile

Jak Mikołajki, to na całego!

Jako że śniegu w tym roku jeszcze brak, sanie Mikołaja musiały zostać na Biegunie Północnym. Ale skoro nadszedł 6 grudnia i robota jest do wykonania, jakoś trzeba sobie radzić... W Kaliszu doskonałym środkiem transportu dla 11 Mikołajów okazały się... rowery!

Po zaciągnięciu na głowy czerwonych czapek i załadowaniu na bagażniki worków z prezentami, mikołajowy orszak zorganizowany przez KTK "Cyklista" wyruszył sprzed kościoła św. Mikołaja na rajd po kaliskich ulicach. Chociaż Mikołaj już co do zasady cieszy się popularnością, nikt z biorących udział w przejażdżce nie spodziewał się chyba aż tak miłego odbioru – piesi się zatrzymywali, kierowcy zwalniali, niemal zawsze w zasięgu wzroku był ktoś, kto do nas machał.

W trakcie postojów oraz przed kaliskim ratuszem najmłodsi dostali od Mikołajów słodkie upominki. Na mecie usytuowanej w Parku Miejskim na wszystkich uczestników czekała z kolei ciepła herbata oraz konkursy – na najładniej przyozdobiony rower oraz sprawnościowy, polegający na odnalezieniu jak największej liczby ukrytych wcześniej na terenie parku mikołajkowych obrazków. Zwycięzcy otrzymali słodkie i rowerowe upominki.

Był to już drugi kaliski rajd rowerowy Mikołajów. Dzięki tak miłej atmosferze z pewnością jednak nie ostatni.
Mikołajem prowadzącym orszak był Jarosław Karpisiewicz, który składa podziękowania za wsparcie rajdu zespołowi kaliskiego Decathlonu, właścicielowi nowopowstającego sklepu "Pogotowie rowerowe" oraz p. W. Janickiemu – właścicielowi Domku Parkowego.Zdjęcia i film: Wojciech Karpisiewicz

Nowi przodownicy turystyki kolarskiej

Klub Turystyki Kolarskiej "Cyklista" w Kaliszu wzbogacił się o trzech nowych przodowników turystyki kolarskiej. Swoje legitymacje przodownickie właśnie otrzymali: Krysia, Marek oraz Bartek.

Cała trójka w dniach od 22 do 23 listopada uczestniczyła w kursie zorganizowanym w Kruszwicy dla ponad 40 miłośników jednośladów zainteresowanych poszerzeniem swoich kwalifikacji. Przez 2 dni uczestnicy kursu wysłuchali cyklu wykładów, z których wiedza z pewnością niejednokrotnie przyda im się na rowerowych szlakach. Kurs zakończył się testem składającym się z kilkudziesięciu pytań, dotyczących m.in.: historii architektury, pierwszej pomocy, przepisów ruchu drogowego, metodyki prowadzenia rajdów rowerowych, odznak kolarskich czy też ochrony przyrody.

Sobotni wieczór urozmaicił Bernard Milewski – członek Komisja Turystyki Kolarskiej przy ZG PTTK i prezes klubu "Beneq Team" – który opowiedział rowerzystom o swojej wyprawie rowerowej po Skandynawii. Blisko 6200 kilometrów przejechanych w ciągu 70 dni przez 63-letniego rowerzystę na rowerze z 40-letnią ramą, z ponad 60-kilogramowym bagażem i zrzucone 8 kg wagi ciała – te liczby robią wrażenie...

Kurs był również okazją do zwiedzenia Kruszwicy. Dzięki małej wielkości miasta było to łatwe nawet bez rowerów. Kaliska grupka zwiedziła w związku z tym m.in. kruszwicki rynek oraz Mysią Wieżę, na szczęście bez myszy, ale za to z piękną panoramą okolicy.


Zdjęcia: PTTK Kruszwica, Bartosz Spychalski

Rowerowy rajd na grochówkę

Tak jak zaplanowano, w dniu 22 listopada o godzinie 9.00 przed kaliski ratusz przybyli miłośnicy jazdy na rowerze gotowi na kolejną jesienną przejażdżkę. Wszystkich 24 uczestników powitał prowadzący Bogusław Monczyński, który następnie zwrócił uwagę na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa podczas jazdy w grupie.

Rowerzyści wyruszyli na trasę przez Park Miejski drogą rowerową aż do Gołuchowa. Tu, przy Kawiarni Muzealnej na terenie Gołuchowskiego Arboretum, grupa odpoczęła rozgrzewając się gorącą herbatą. Po 30-minutowej przerwie nastąpił wyjazd zielonym szlakiem rowerowym do miejscowości Niedźwiady, przez Tursko, Jedlec, Piotrów i Pawłówek.

Grupa dotarła do Bursztynowego Dworu o godzinie 12.15. Na rajdowiczów czekała już przygotowana przez p. Ewelinę  i p. Pawła (właścicieli restauracji) gorąca wojskowa grochówka. Pogoda dopisała, ale każdy rowerzysta chętnie rozgrzał się gorącą strawą, przy której dodatkowo rozwinęła się ożywiona dyskusja na temat planów rowerowych na 2015 r. Przed rozjechaniem się do domów prowadzący podziękował za bezpieczne dojechanie do celu i zaprosił na kolejny rajd, który odbędzie się już 6 grudnia. Będzie to "II Rowerowy Rajd Mikołajów".

Rajd zorganizował Klub Turystyki Kolarskiej "CYKLISTA" w Kaliszu, działający przy Kaliskim Oddziale PTTK im. St. Graevego. Uczestniczyli w nim rowerzyści z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Skalmierzyc i Gołuchowa.
Bogusław Monczyński


Zdjęcia: Zdzisław Kuchnia, Bogusław Monczyński

Zdjęcia: majkowkalisz.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem