Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli
W roku 2011 Klub Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” zorganizował 10 imprez z 11 ujętych w kalendarzu, ponadto członkowie naszego Klubu wzięli udział w 27 wyjazdach. Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się rajdy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe, których w roku 2011 zorganizowano cztery. Przemierzaliśmy tereny województwa łódzkiego zwiedzając Pabianice, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki, Szadek, Łask i Zduńską Wolę. Byliśmy też na pograniczu naszego województwa z dolnośląskim - odwiedzając urokliwe miasteczka: Poniec, Rydzynę, Bojanowo i Górę Śląską. Podczas ostatniego rajdu przemierzyliśmy dawno przez nas nie odwiedzane tereny północno-wschodniej części powiatu kaliskiego. Średnia uczestników rajdów wyniosła 14 osób. Nasz Klub zorganizował też Tour de Calisia czyli Trzecią setkę Cyklisty, w którym to rajdzie o zasięgu ogólnopolskim wzięło udział 66 osób. Rajd został oceniony przez uczestników bardzo dobrze, co pozwala nam myśleć o kolejnych w latach następnych. {readmorelink}(czytaj dalej){/readmorelink}
W piątkowy wieczór, 18 listopada br., w siedzibie RPK PTTK przy ul. Łódzkiej 29a odbyło się spotkanie Klubu Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” poświęcone podsumowaniu wydarzeń zakończonego sezonu 2011 r. oraz planom na rok 2012. W kończącym się roku Klub „CYKLISTA” zorganizował 10 imprez, które figurowały w opracowywanym corocznie Kalendarzu.
Podobnie jak w ubiegłych latach niemałym zainteresowaniem cieszyły się cztery jednodniowe rajdy z cyklu „Sobotnie wędrówki rowerowe” oraz 4-dniowy VII Rajd Cyklisty. Ich trasy wiodły wartościowymi krajoznawczo terenami ziemi łódzkiej (Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Szadek, Łask, Zduńska Wola), pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska (Poniec, Rydzyna, Bojanowo, Góra), ziemi lubuskiej (Zbąszynek, Świebodzin, Łagów, MRU). Mimo że liczba uczestników tych rajdów była kameralna, to osiągnięte zostały zamierzone cele edukacyjno-poznawcze.
Imprezą o zasięgu ponadregionalnym był rajd „Tour de Calisia – trzecia setka Cyklisty”, którego stukilometrową trasę po terenie powiatu kaliskiego przejechało 66 rowerzystów. Kolejną znaczącą imprezą zorganizowaną przez Klub – po raz pierwszy w Kaliszu – był IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej goszczący w grodzie nad Prosną 40 turystów kolarzy.
Średnia uczestników biorących udział w rajdach wyniosła 15 osób, a klubowicze ogółem wzięli udział w 27 imprezach ogólnopolskich i regionalnych.
Żywa dyskusja towarzyszyła prezentacji wstępnego planu imprez na rok 2012, który to sezon zapowiada się równie interesująco pod względem atrakcyjności imprez i poszerzania wiedzy krajoznawczej.
Miłym akcentem był moment podziękowania najaktywniejszym członkom Klubu. Zostali oni obdarowani upominkami zwiększającymi bezpieczeństwo jazdy oraz zestawami wydawnictw krajoznawczych.
Piotr Wencfel
Sekretarz Klubu „Cyklista”
W dniu 93. Rocznicy Odzyskania Wolności przez naszą Ojczyznę, członkowie KTK „Cyklista” w Kaliszu odbyli Rowerowy Spacer Niepodległości. Po zakończeniu miejskich obchodów Święta Niepodległości odbywających się przed kaliskim ratuszem, grupa rowerzystów wyruszyła na spacerową trasę. WycieczkaWiodła ona przez park miejski, w którym rośnie dąb posadzony w roku 1927 – na cześć wizyty Marszałka Piłsudskiego w naszym mieście. Następnie przejechaliśmy do Szczypiorna (obecnie dzielnica Kalisza) – w latach 1815-1914 istniało tu przejście graniczne z Rosji do Prus. Do dnia dzisiejszego zachowały się zabudowania koszar rosyjskich i komory celnej. WycieczkaZe Szczypiorna przez Nowe Skalmierzyce (pomnik powstańców wielkopolskich) dotarliśmy do Boczkowa. Tu w dniu 27 XII 1918 roku zginął Jan Mertka – pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego w południowej Wielkopolsce. Trasa naszego spaceru wiodła przez miejsca ściśle związanie z wydarzeniami tamtych lat. Oddaliśmy hołd wszystkim rodakom, którzy poświecili swoje życie walcząc o niepodległą Polskę. Pamiętamy i dziękujemy Wam.
Grażyna Adamin
W dniach 30.09-2.10.2011 roku w Kaliszu odbył się IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Do najstarszego grodu w Polsce przybyło 40 rowerzystów, którzy reprezentowali miasta Wielkopolski a także Warszawę, Pabianice i Zabrze.
Po zakwaterowaniu i posileniu się uczestnicy zlotu udali się na spacer „wieczorową porą”. Po zaułkach Starego Kalisza oprowadzał Pan Stefan Szymczak kaliski przewodnik. Finałem było wejście na wieżę ratusza i obejrzenie panoramy miasta nocą.
W drugim dniu odbyła się wycieczka rowerowa na szlaku: Kalisz – Szczypiorno – Nowe Skalmierzyce – Droszew – Kucharki – Gołuchów – Jedlec – Popówek – Niedźwiady (50 km). Rowerzyści zapoznali się z historią terenu, przez który przejeżdżali, odwiedzili na trasie wiele zabytkowych obiektów, odpoczywali w największym w Wielkopolsce parku arboretum (158 ha), zwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej z jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa mieszczącym się w XIX-wiecznej tzw. Oficynie, pokazową zagrodę zwierząt (żubry, dziki, daniele i koniki polskie). Po przybyciu do Bursztynowego Dworu w Niedźwiadach na zmęczonych rowerzystów czekał gorący poczęstunek. Po regeneracji sił uczestnicy powrócili do miejsca zakwaterowania w Domu Pielgrzyma, gdzie o godzinie 20.00 odbyła się przodownicka pogawędka przy kawie i cieście. Na spotkanie przybyli Poseł Leszek Aleksandrzak sympatyk turystyki rowerowej i Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK Mateusz Przyjazny. W miłej atmosferze opowiadano o wyprawach rowerowych i turystycznych przygodach w kończącym się sezonie rowerowym 2011 roku.
W trzecim dniu zlotu brać rowerowa udała się na cmentarz żydowski Szlakiem Bursztynowym, gdzie z historią kaliskich Żydów zapoznała Pani Halina Marcinkowska z kaliskiego Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami. Po czym nastąpiło zakończenie zlotu i pożegnanie uczestników przez Komandora Zlotu Bogusława Monczyńskiego. Nad zabezpieczeniem logistycznym czuwała Kwatermistrz Grażyna Adamin, trasy rowerowe przygotowali i prowadzili Edward Adamin i Piotr Wencfel, a nad bezpieczeństwem rowerów czuwał Marek Glapiński. Pogodę mieliśmy wspaniałą, słoneczka nie brakowało. Uczestnikom humory dopisały. Teraz czekam na kolejny już jubileuszowy X Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!!!!
Bogusław Monczyński
Dnia 24 września Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” w Kaliszu zakończył obfity w imprezy sezon rowerowy. Tego dnia na start ostatniej tegorocznej wyprawy stawiło się 32 miłośników jazdy rowerowej. Po spożyciu pysznej grochówki przygotowanej przez właściciela Bursztynowego Dworu w Niedźwiadach k/Kalisza sympatycy dwóch kółek udali się na 50-cio kilometrową wycieczkę po okolicach Kalisza. RajdTrasa ostatniej wspólnej wyprawy prowadziła z Niedźwiad przez Ilno, Biernatki, Kamień, Rajsko, Opatówek do Kalisza. Słoneczna aura sprzyjała pedałującym, którzy mile wspominali miniony sezon. Kierownikiem trasy był kolega Piotr Wencfel.
Do zobaczenia na trasach rowerowych w przyszłym roku.
Grażyna Adamin