Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Podsumowanie sezonu rowerowego w 2011 r.

W roku 2011 Klub Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” zorganizował 10 imprez z 11 ujętych w kalendarzu, 889da17fb12e7f3f081258ddb5a35b6eponadto członkowie naszego Klubu wzięli udział w 27 wyjazdach. Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się rajdy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe, których w roku 2011 zorganizowano cztery. Przemierzaliśmy tereny województwa łódzkiego zwiedzając Pabianice, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki, Szadek, Łask i Zduńską Wolę. Byliśmy też na pograniczu naszego województwa z dolnośląskim - odwiedzając urokliwe miasteczka: Poniec, Rydzynę, Bojanowo i Górę Śląską. Podczas ostatniego rajdu przemierzyliśmy dawno przez nas nie odwiedzane tereny północno-wschodniej części powiatu kaliskiego. Średnia uczestników rajdów wyniosła 14 osób. Nasz Klub zorganizował też Tour de Calisia czyli Trzecią setkę Cyklisty, w którym to rajdzie o zasięgu ogólnopolskim wzięło udział 66 osób. Rajd został oceniony przez uczestników bardzo dobrze, co pozwala nam myśleć o kolejnych w latach następnych.   {readmorelink}(czytaj dalej){/readmorelink}

Czytaj więcej...

Zebranie członkowskie - 18.11.2011

W piątkowy wieczór, 18 listopada br., w siedzibie RPK PTTK przy ul. Łódzkiej 29a odbyło się spotkanie Klubu Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” poświęcone podsumowaniu wydarzeń zakończonego sezonu 2011 r. oraz planom na rok 2012. W kończącym się roku Klub „CYKLISTA” zorganizował 10 imprez, które figurowały w opracowywanym corocznie Kalendarzu.

Podobnie jak w ubiegłych latach niemałym zainteresowaniem cieszyły się cztery jednodniowe rajdy z cyklu „Sobotnie wędrówki rowerowe” oraz 4-dniowy VII Rajd Cyklisty. Ich trasy wiodły wartościowymi krajoznawczo terenami ziemi łódzkiej (Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Szadek, Łask, Zduńska Wola), pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska (Poniec, Rydzyna, Bojanowo, Góra), ziemi lubuskiej (Zbąszynek, Świebodzin, Łagów, MRU). Mimo że liczba uczestników tych rajdów była kameralna, to osiągnięte zostały zamierzone cele edukacyjno-poznawcze.

Imprezą o zasięgu ponadregionalnym był rajd „Tour de Calisia – trzecia setka Cyklisty”, którego stukilometrową trasę po terenie powiatu kaliskiego przejechało 66 rowerzystów. Kolejną znaczącą imprezą zorganizowaną przez Klub – po raz pierwszy w Kaliszu – był IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej goszczący w grodzie nad Prosną 40 turystów kolarzy.

Średnia uczestników biorących udział w rajdach wyniosła 15 osób, a klubowicze ogółem wzięli udział w 27 imprezach ogólnopolskich i regionalnych.

Żywa dyskusja towarzyszyła prezentacji wstępnego planu imprez na rok 2012, który to sezon zapowiada się równie interesująco pod względem atrakcyjności imprez i poszerzania wiedzy krajoznawczej.

Miłym akcentem był moment podziękowania najaktywniejszym członkom Klubu. Zostali oni obdarowani upominkami zwiększającymi bezpieczeństwo jazdy oraz zestawami wydawnictw krajoznawczych.

Piotr Wencfel
Sekretarz Klubu „Cyklista”

Zobacz zdjęcia

Rowerowy Spacer Niepodłegłości - 11.11.2011

W dniu 93. Rocznicy Odzyskania Wolności przez naszą Ojczyznę, członkowie KTK „Cyklista” w Kaliszu odbyli Rowerowy Spacer Niepodległości. Po zakończeniu miejskich obchodów Święta Niepodległości odbywających się przed kaliskim ratuszem, grupa rowerzystów wyruszyła na spacerową trasę. WycieczkaWiodła ona przez park miejski, w którym rośnie dąb posadzony w roku 1927 – na cześć wizyty Marszałka Piłsudskiego w naszym mieście. Następnie przejechaliśmy do Szczypiorna (obecnie dzielnica Kalisza) – w latach 1815-1914 istniało tu przejście graniczne z Rosji do Prus. Do dnia dzisiejszego zachowały się zabudowania koszar rosyjskich i komory celnej. WycieczkaZe Szczypiorna przez Nowe Skalmierzyce (pomnik powstańców wielkopolskich) dotarliśmy do Boczkowa. Tu w dniu 27 XII 1918 roku zginął Jan Mertka – pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego w południowej Wielkopolsce. Trasa naszego spaceru wiodła przez miejsca ściśle związanie z wydarzeniami tamtych lat. Oddaliśmy hołd wszystkim rodakom, którzy poświecili swoje życie walcząc o niepodległą Polskę. Pamiętamy i dziękujemy Wam.

Grażyna Adamin

Zobacz zdjęcia

IX Wielkopolski Zlot Przodowników - 30.09-02.10.2011

W dniach 30.09-2.10.2011 roku w Kaliszu odbył się IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Do najstarszego grodu w Polsce przybyło 40 rowerzystów, którzy reprezentowali miasta Wielkopolski a także Warszawę, Pabianice i Zabrze. 1388

Po zakwaterowaniu i posileniu się uczestnicy zlotu udali się na spacer „wieczorową porą”. Po zaułkach Starego Kalisza oprowadzał Pan Stefan Szymczak kaliski przewodnik. Finałem było wejście na wieżę ratusza i obejrzenie panoramy miasta nocą.

W drugim dniu odbyła się wycieczka rowerowa na szlaku: Kalisz – Szczypiorno – Nowe Skalmierzyce – Droszew – Kucharki – Gołuchów – Jedlec – Popówek – Niedźwiady (50 km). Rowerzyści zapoznali się z historią terenu, przez który przejeżdżali, odwiedzili na trasie wiele zabytkowych obiektów, odpoczywali w największym w Wielkopolsce parku arboretum (158 ha), zwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej z jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa mieszczącym się w XIX-wiecznej tzw. Oficynie, pokazową zagrodę zwierząt (żubry, dziki, daniele i koniki polskie). Po przybyciu do Bursztynowego Dworu w Niedźwiadach na zmęczonych rowerzystów czekał gorący poczęstunek. Po regeneracji sił uczestnicy powrócili do miejsca zakwaterowania w Domu Pielgrzyma, gdzie o godzinie 20.00 odbyła się przodownicka pogawędka przy kawie i cieście. Na spotkanie przybyli Poseł Leszek Aleksandrzak sympatyk turystyki rowerowej i Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK Mateusz Przyjazny. W miłej atmosferze opowiadano o wyprawach rowerowych i turystycznych przygodach w kończącym się sezonie rowerowym 2011 roku.

W trzecim dniu zlotu brać rowerowa udała się na cmentarz żydowski Szlakiem Bursztynowym, gdzie z historią kaliskich Żydów zapoznała Pani Halina Marcinkowska z kaliskiego Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami. Po czym nastąpiło zakończenie zlotu i pożegnanie uczestników przez Komandora Zlotu Bogusława Monczyńskiego. Nad zabezpieczeniem logistycznym czuwała Kwatermistrz Grażyna Adamin, trasy rowerowe przygotowali i prowadzili Edward Adamin i Piotr Wencfel, a nad bezpieczeństwem rowerów czuwał Marek Glapiński. Pogodę mieliśmy wspaniałą, słoneczka nie brakowało. Uczestnikom humory dopisały. Teraz czekam na kolejny już jubileuszowy X Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!!!!

Bogusław Monczyński

Zobacz zdjęcia

Zakończenie sezonu „Cyklisty” - 24.09.2011

Dnia 24 września Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” w Kaliszu zakończył obfity w imprezy sezon rowerowy. Tego dnia na start ostatniej tegorocznej wyprawy stawiło się 32 miłośników jazdy rowerowej. Po spożyciu pysznej grochówki przygotowanej przez właściciela Bursztynowego Dworu w Niedźwiadach k/Kalisza sympatycy dwóch kółek udali się na 50-cio kilometrową wycieczkę po okolicach Kalisza. RajdTrasa ostatniej wspólnej wyprawy prowadziła z Niedźwiad przez Ilno, Biernatki, Kamień, Rajsko, Opatówek do Kalisza. Słoneczna aura sprzyjała pedałującym, którzy mile wspominali miniony sezon. Kierownikiem trasy był kolega Piotr Wencfel.

Do zobaczenia na trasach rowerowych w przyszłym roku.
Grażyna Adamin

Zobacz zdjęcia

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem