Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Otwarcie Trasy Bursztynowej - 13.11.2010

W sobotę 13 listopada o godzinie 14.00 członkowie KTK „Cyklista” Kalisz przybyli licznie, aby przejechać kilkakrotnie drugi odcinek nowo powstałej Trasy Bursztynowej w Kaliszu. W programie między innymi można było oznakować swój rower, czy podziwiać zabytkowe samochody. Oficjalne otwarcie tego odcinka nastąpiło o godzinie 18.30 i było ono poparte występami muzycznymi, pokazem sztucznych ogni i laserowym show odbijającym się od dźwiękoszczelnych ekranów. W międzyczasie nasza grupa Cyklistów podziękowała Pani Agacie Wierzejewskiej za pomoc w organizacji naszych rowerowych imprez w ramach obchodu jubileuszu 1850 lat Kalisza. Wręczyliśmy Pani Agacie poduszkę z bursztynami. Podczas trwania uroczystości członkowie klubu rozdawali przechodniom „Plan wypraw rowerowych na 2011 rok” i zapraszali do czynnego udziału w wyprawach rowerowych. W owym dniu zakończyliśmy Sezon rowerowy 2010. Do zobaczenia w następnym sezonie!

Tekst: Bogusław Monczyński

Zobacz zdjęcia

Kalisz Wielokulturowy 21-29.08.2010

Do kolejnej zabawy z okazji Jubileuszu „Kalisia 18,5” zaprosił mieszkańców i turystów Urząd Miasta i Oddział PTTK w Kaliszu. Zabawa rozpoczęła się 21sierpnia i była kontynuowana w ostatnie wolne dni miesiąca, czyli w sobotę 28 i w niedzielę 29 sierpnia w godz. od 11do 17. Celem imprezy odbywającej się pod hasłem „Kalisz Wielokulturowy” było poznanie miejsc oraz zagadnień związanych z tematem, a także uczestnictwo w jubileuszowych wydarzeniach artystycznych, takich jak: koncert zespołu Free Brass Band w CKiS, Salon towarzyski na Kaliskich Plantach, bądź Jarmark Archeologiczny na Zawodziu. Trasa została zaplanowana pod wycieczkę pieszą lub rowerową. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali kartę uczestnictwa – inna dla rodzin inna dla uczestników indywidualnych. Każdy uczestnik miał za zadanie zebranie pieczątek poprzez odwiedzenie kolejnych punktów etapowych, gdzie przedstawiciele PTTK oraz studenci ubrani w stroje z epoki zapoznawali uczestników z historią danego miejsca oraz jego rolą dla danej narodowości zamieszkującej dawniej lub obecnie Kalisz. W zabawie uczestniczyli członkowie Klubu Turystyki Rowerowej „CYKLISTA”. W czasie zabawy zdobyli maksymalną ilość punktów i w nagrodę otrzymali po zestawie filiżanek ufundowanych przez Herbaciarnię w Kaliszu. Główną nagrodą dla najliczniejszej rodziny był laptop. A kolejnych sześć rodzin otrzymało rowery. Cykliści na koniec zaprosili zwycięzców na kolejne imprezy klubu „CYKLISTA”.

Bogusław Monczynski

Zobacz zdjęcia

Sobotnie Wędrówki Rowerowe - 28.08.2010

28 sierpnia b.r. dziewięcioosobowa grupa cyklistów z KTK „CYKLISTA” w Kaliszu wybrała się na kolejną wyprawę krajoznawczą. Rowerzyści przejechali 50 km. Po drodze zwiedzili:
- imponujące pałace w Dłoni, Golejówku, Pakosławiu i Smolicach,
- stadninę koni i powozownię z ok. 30 powozami konnymi w Golejówku,
- wspaniałe wnętrze (polichromie!) kościoła w Jutrosinie,
- szachulcowe stodoły w Dubinie,
- ceglane dworce w Dłoni, Jutrosinie i Smolicach na nieczynnej linii kolejowej,
- wiatrak w Kobylinie,
- ratusze w Jutrosinie i Kobylinie.
I wszechobecna czystość w tych miejscowościach! Nadto gorzelnie, młyny, kilka przydrożnych figur, zieleń parków… I ani kropli deszczu. „Kolejowe” rajdy z tegorocznego cyklu zakończone – wszystkie niezwykle bogate w treść krajoznawczą i relaksową. Pozostał ostatni VI SWR z metą i zakończeniem sezonu w Niedźwiadach 25 września 2010 roku.

Piotr Wencfel

Zobacz zdjęcia

Tour de Calisia – II Setka Cyklisty - 07.08.2010

W sobotę 7 sierpnia br. pod kaliski ratusz zaczęli zjeżdżać się turyści rowerowi, aby wziąć udział w organizowanym przez Klub Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” działającym przy kaliskim oddziale PTTK, rajdzie „TOUR DE CALISIA” – II SETKA CYKLISTY. W rajdzie uczestniczyło 67 rowerzystów. Przybyli z Poznania, Włocławka, Kościana, Krotoszyna, Pabianic, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Kalisza (najliczniejsza grupa – 35 osób). Turyści wyjechali na trasę pod nadzorem kaliskiej Straży Miejskiej i Agencji D i O „JOKER”. Trasa wiodła poprzez Opatówek, Żelazków, Stawiszyn, Gołuchów, Russów, Kokanin, Niedźwiady. Przejechano 100 km. Grupę rowerzystów prowadzili kierownicy: Edward Adamin i Piotr Wencfel, nad zabezpieczeniem technicznym czuwał Jacek Ptak, sekretariat powierzono Grzegorzowi Cuske i Markowi Glapińskiemu, fotografowaniem zajął się Krzysztof Galant. Nad całości imprezy czuwali: komandor Grażyna Adamin i wicekomandor Bogusław Monczyński. W trakcie jazdy turyści odwiedzili zagrodę żubrów i zespól pałacowo-parkowy w Gołuchowie oraz dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Zakończenie nastąpiło w zajeździe „Bursztynowy Dwór” w Niedźwiadach. Tu właściciel Paweł Mielcarek, wielki sympatyk turystyki kolarskiej, przyjął rowerzystów gorącym obiadem i zimnymi napojami. Na zakończenie Prezes Oddziału Kaliskiego PTTK Mateusz Przyjazdny wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe statuetki ROWERZYSTÓW i pamiątkową odznakę krajoznawczą 1850 lat Kalisza. Uczestnicy spełnili także warunki regulaminowe do zdobycia Odznaki Krajoznawczej Znam Powiat Kaliski. W ramach obchodów 1850 lat Kalisza każdy rowerzysta otrzymał proporczyk upamiętniający rocznicę naszego miasta. Wielkie słowa uznania należą się koledze Krzysiowi z Przyrania, który mimo trudności przejechał na swoim trójkołowcu 50 km. Najmłodszą uczestniczką rajdu była Krysia Glapińska (14 lat) z Kalisza dzielnie dotrzymująca koła jadącym w peletonie. Wszystkim uczestnikom rajdu humory dopisywały do samego końca. Na pożegnanie komandor Grażyna Adamin podziękowała wszystkim za przybycie, bezpieczny przejazd i zaprosiła do udziału w imprezach organizowanych przez KTK „CYKLISTA” Kalisz w przyszłym 2011 roku.

Bogusław Monczyński, Grażyna Adamin

Rajd Wieczorową Porą - 23.06.2010

W dniu 23.06.2010 r. Klub Turystyki Kolarskiej „CYKLISTA” w Kaliszu zorganizował 3 rajd „Wieczorową porą”. Rajd zorganizowany został w czasie obchodów 1850-lecia Kalisza, stąd też stroje, jakie założyli rowerzyści, nawiązywały do czasów rzymskich. Ci, którym nie udało się nawiązać do historii, mieli hasła związane z zamiłowaniem do roweru.

O godz. 18.00 członkowie KTK „CYKLISTA” oraz sympatycy przybyli pod Domek Parkowego w parku miejskim, skąd wyruszyli na przejażdżkę po parku Szlakiem Bursztynowym pod most kolejowy i z powrotem do Placu Jana Pawła II, a dalej ulicą Zamkową pod ratusz, gdzie nastąpiło zakończenie rajdu. Tu spotkała uczestników miła niespodzianka. W chwili omawiania rajdu na plac przy ratuszu od ul. Śródmiejskiej wjechała na rowerach grupa młodzieży. Kaliscy cykliści gromkim okrzykiem powitali wjeżdżających. Jak się okazało byli to członkowie SKKT-PTTK „AMONIT” przy I LO w Pabianicach. Podążali Szlakiem Bursztynowym na trasie Pabianice – Kalisz -Pabianice. Tu nastąpiła wymiana gadżetów pamiątkowych, po czym kaliska grupa cyklistów odprowadziła gości na ul. Handlową do Schroniska Młodzieżowego, gdzie nastąpiło pożegnanie.

Bogusław Monczyński

Zobacz zdjęcia

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem