Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem
- Marco Pantani

Rajd "Majkowska Pyra"

20191012 090837 (1) wynik
12 października Klub Turystyki Rowerowej "Cyklista" w Kaliszu przy Kaliskim Oddziale PTTK im. Graevego, zorganizował  kolejny rajd z cyklu "Majkowska Pyra". Zbiórka cyklistów odbyła się o godzinie 10.00 przy filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.  Jak zwykle przed wyjazdem komandor udzielił wskazówek, omówił trasę i poinstruował zebranych o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. W rajdzie udział wzięło około 60 osób,  Pierwszy przystanek na uzupełnienie płynów zorganizowany był w Borkowie Starym, kolejny w Stawiszynie i w Rychnowie. Na zakończenie tradycyjnie poczęstunek, który składał się w większości z pyr (ziemniaków) w różnej postaci.

Trasa rajdu wiodła z Kalisza przez Borków Stary - Tykadłów - Stawiszyn - Rychnów - Piotrów - Warszówka -  Kalisz.
Długość trasy: 50 km.

Tekst: Marek Glapiński

Zdjęcia: Zdisław Kuchnia

"Czas na twój Ruch" Piknik rodzinny

DSC 7389 wynikW piękną słoneczną, bardzo ciepłą niedzielę 22 września 2019r. kolejny już raz, prowadziliśmy grupy rowerzystów z Kalisza i okolic trasą rajdu z cyklu „Kalisz. Czas na Twój ruch” Rajd zorganizowany przez miasto Kalisz, w ramach kampanii skierowanej do mieszkańców Kalisza i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, mającej na celu zmiany w trosce od środowisko naturalne. Zbiórka uczestników odbyła się na parkingu przy Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu o godz. 9.oo. Po rejestracji prawie 250 uczestników komandor rajdu, a zarazem prezes Klubu KTR "Cyklista" w Kaliszu Marek Glapiński, zadbał o należyty podział cyklistów na grupy oraz dokładnie omówił trasę i warunki bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Przed wyruszeniem na trasę odbyła się profesjonalna rozgrzewka prowadzona przez Arkadiusza „Aro” Przybylskiego. Każdą grupę prowadził doświadczony cyklista z naszego klubu. Trasa biegła ścieżkami rowerowymi i ulicami Kalisza. Zakończenie rajdu wraz z piknikiem rodzinnym odbyło się w Leśnym Centrum Edukacji „Las Winiarski". Każdy uczestnik mógł posilić się gorącym posiłkiem, zjeść smaczną drożdżówkę, grillowaną kiełbaskę i napić się ciepłego lub chłodnego napoju. W trakcie pikniku odbywały się różne konkursy z nagrodami, pokazy, gry i animacje. Poza tym w miasteczku rowerowym można było dokonać przeglądu i regulacji rowerów oraz oznakować swój sprzęt. Dziękujemy kolegom z naszego klubu za bezpieczne przeprowadzenie grup po trasie oraz godne reprezentowanie naszego klubu. Cieszymy się, że dopisała nam pogoda, frekwencja, a nasi klubowicze stanęli na wysokości zadania. Dodatkowo składamy serdeczne wyrazy wdzięczności tym kolegom i koleżankom, którzy indywidualnie pracowali przy organizacji tego rajdu, poświęcili swój prywatny czas i środki, aby to przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w należyty sposób.

Tekst: Krzysztof Wydra
{galler}galeria/2019/miasto_poznan{/gallery}
Zdjęcia: Krzysztof Wydra

Sobotnie Wędrówki Rowerowe V " Bunkry- Kaliska linia Maginota"

DSC 7152 wynikW dniu 07.09.2019r. zgodnie z planem imprez klubowych, kaliskiego Klubu Turystki Rowerowej „Cyklista” odbył się Rajd rowerowy –Bunkry -  Przedmoście Kalisza. Organizacją i przebiegiem rajdu zajęli się: Dawid Zieliński i Krzysztof Wydra z klubu KTR „Cyklista” w Kaliszu. Założeniem rajdu był objazd i zapoznanie się ze wszystkimi pozostałymi bunkrami  stanowiącymi  rejon umocnień Kalisza z 1939r. W miesiącu lipcu i sierpniu 1939 roku, tuż przed napaścią Niemiec na Polskę, w zachodniej i południowo-zachodniej części Kalisza, wybudowano 21 żelbetonowych schronów (bunkrów) i 23 drewnianych. Sztab Wojska Polskiego uważał, że w naszym rejonie spodziewać  się można głównego uderzenia niemieckiego, po linii Kalisz-Łódź-Warszawa. Oficjalny rozkaz budowy umocnień Kalisza wydano 24 czerwca.  Nasze schrony nie zostały wykorzystane bojowo, gdyż główne niemieckie uderzenie ominęło Kalisz.  To tyle krótkiej historii, a teraz wracamy do organizacji i przebiegu rajdu. Spotkanie i zapisy na listę uczestników rajdu odbyło się o godz. 9.oo przy kaliskim Decathlonie. Zgłosiło się 27 uczestników, w tym dwoje dzieci wraz z opiekunami. Przybyli też cykliści z Pleszewa, Gołuchowa i Opatówka. 

Czytaj więcej...

I Rajd Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej

100 rowerzystów uczestniczyło w pierwszym Rajdzie po Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Cykliści odwiedzili  sześć gmin, a impreza, oprócz walorów turystycznych miała duże znaczenie dla całej Aglomeracji, bo jednoczy i integruje mieszkańców różnych gmin naszego regionu. Zmęczeni rowerzyści odetchnienie i dobrą przekąskę znaleźli w altanie Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Kalisz przy ul. Gajowej.

  IMG 9939 wynik
Rajdy rowerowe w Kaliszu cieszą się dużą popularnością. Kaliszanie i mieszkańcy regionu na rower wsiadają często, a jeśli można ten sport połączyć z turystyką i dobrą, wspólną zabawą, to zebrać setkę uczestników rajdu, przychodzi z dużą łatwością.  Tak też było i w tym wypadku. Od początku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, na płycie rynku w niedzielę zameldowało się stu rowerzystów gotowych do drogi.

Uczestników Pierwszego Rajdu po Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wystartował prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który jest też prezesem stowarzyszenia Aglomeracji. W tej imprezie rowerowej brali udział ludzie, którzy jeżdżą czasami i rekreacyjnie, ale też prawdziwi zawodowcy, dla których 65 kilometrów trasy to krótka rozgrzewka. Główna idea Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej to hasło działając razem możemy więcej. I sprawdza się to w pozyskiwaniu funduszy unijnych na duże inwestycje jak zakup ekologicznych autobusów czy wspieranie seniorów, ale również przy tego typu imprezach.

IMG 9966 wynik

Rowerzyście przejechali 65 kilometrów przez 6 gmin Aglomeracji.  W wielu miejscach, m.in. w Opatówku byli witani przez mieszkańców i  delegacje z tamtejszych urzędów gmin. Metę zorganizowano w centrum edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Kalisz przy ul. Gajowej. Tam każdy z uczestników rajdu dostał medal i mógł uzupełnić energię przy wspólnym grillu.

Partnerami w organizacji rajdu był Klub Turystyki Rowerowej “Cyklista” w Kaliszu, Nadleśnictwo Kalisz, OSP Kalisz, Komenda Miejska Policji w Kaliszu, a pysznych smakołyków dla rowerzystów zagwarantowały nam firmy: Colian,  producent napoju Hellena, Zakłady Mięsne Werbliński i Piekarnia Rogalik.

Tekst: Stowarzyszenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej

Zdjęcia: Bogusław Monczyński

"Tour de Calisia" XI setka Cyklisty

2019 08 03 Setka Cyklisty (3174) wynik

Dnia 03 sierpnia 2019 roku poprowadziliśmy kolejną już XI setkę cyklisty. Na stronie rejestracyjnej w systemie elektronicznym zameldowało się 460 rowerzystów z różnych regionów Polski. Oficjalna rejestracja przed startem rozpoczęła się już od godz. 6 rano i trwała do godz. 7.15. Każdy uczestnik po podpisaniu listy obecności, otrzymał pakiet startowy, a w tym wodę, drożdżówkę i gadżety związane z setką. Trasa tegorocznej setki rozpoczynała się na Rynku Głównym w Kaliszu i prowadziła przez Godziesze , Błaszki, Tubądzin, Staw, Rajsko, Tłokinia i Kalisz.
Metę i zakończenie rajdu zaplanowaliśmy na kaliskim stadionie przy ulicy Matejki. Po zakończeniu rajdu każdy uczestnik otrzymał gorący obiad oraz mógł napić się ciepłych napoi. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy setki otrzymali z rąk zarządu KTR Cyklista w Kaliszu, pamiątkowe imienne statuetki. Dla najstarszych i najmłodszych uczestników rajdu ufundowane były pamiątkowe puchary.

Zarząd KTR Cyklista w Kaliszu pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację setki oraz partnerom: Miasto Kalisz, Kaliski Oddział PTTK, OSRiR w Kaliszu, a także sponsorom:  Agora, rava-cafe i wszystkim uczestnikom rajdu.
Cieszymy się, że w trakcie rajdu nie było zdarzeń losowych zagrażających zdrowiu i życiu uczestników, panowała dyscyplina i wspaniała atmosfera. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy dbali o bezpieczeństwo, zdrowie i techniczne zabezpieczenie naszej XI setki.
 
Tekst: Krzysztof Wydra
 
Galeria zdjęć z rajdu: tutaj.

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem