Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni
Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli

Santiago de Compostela

meta

W dniach 24.08 – 11.09.2018 r. ośmioro rowerzystów i kierowca busa wyruszyło z Kalisza na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela (Hiszpania), gdzie na jednośladach przejechaliśmy ponad 800 km.
Po drodze nawiedzaliśmy liczne zabytkowe kościoły, zamki i mosty. Na szlaku Św. Jakuba zbieraliśmy stemple do specjalnych paszportów, a na zakończenie w Santiago otrzymaliśmy dyplomy i certyfikaty (compostele) ukończenia pielgrzymki.

Czytaj więcej...

" W setną rocznicę dnia niepodległości"

10.11.2O18 r. Kaliski Klub Turystki Kolarskiej "Cyklista" Kalisz, zorganizował specjalny rajd dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W radzie udział wzięło 75 osób w różnym wieku. Byli ludzie dość wiekowi, ale także bardzo młodzi wraz z rodzicami. Naszym zadaniem było, odwiedzenie okolicznym miejsc upamiętniających wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Zbiórka uczestników zgodnie z zarządzeniem komandora rajdu Jarosława Karpisiewicza wyznaczona była na godz. 9.30 przed Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tu wszyscy uczestnicy otrzymali biało -czerwone flagi ufundowane przez nasz klub.

Czytaj więcej...

Majkowska Pyra

DSC 6175 wynik
Klub Turystyki Kolarskiej "Cyklista" w Kaliszu przy Kaliskim Oddziale PTTK im. Graevego, zorganizował dzisiaj kolejny rajd z cyklu "Majkowska Pyra". Zbiórka cyklistów odbyła się o god. 9.oo przy filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Komandorem rajdu był sam Prezes KTK Cyklista Marek Glapiński. Jak zwykle przed wyjazdem komandor udzielił wskazówek, omówił trasę i poinstruował zebranych o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. W rajdzie udział wzięło około 30 osób. Pierwszy przystanek na uzupełnienie płynów zorganizowany był w Droszewie, kolejny w Sobótce i w Gołuchowie. Na zakończenie tradycyjnie poczęstunek, który składał się w większości z pyr (ziemniaków) w różnej postaci.

Trasa rajdu wiodła z Kalisza przez Trkusów - Droszew - Miedzianów - Gutów - Sobótka - Karsy - Szkudła - Gołuchów - Tursko - Jedlec - Dojutrów - Zagorzyn - Warszówka - Kalisz.
Długość trasy: 66,2 km.

Dziękuję organizatorom za bardzo dobrze przygotowany i poprowadzony rajd oraz za bardzo smaczny poczęstunek. Wszystkim uczestnikom dziękuję za miłą i sympatyczną atmosferę i towarzystwo. Jazda z Wami, to czysta przyjemność i radość z pedałowania. Dziękuję Bogu za piękną pogodę i bezpieczny przejazd. Chyba wszystkim podziękowałem?  ;)
Do zobaczenia !
 
Tekst: Krzysztof Wydra


Zdjęcia: Krzysztof Wydra

Green Velo "Terespol - Suwałki

IMG 3447 wynik    W rajdzie wzięło udział 16 cyklistów oraz towarzyszący busem zaprzyjaźniony kierowca Michał. Ponieważ objazd Green Velo realizowany jest etapami obecny zaczynał się w Terespolu.
Po dość intensywnej drodze rozładunek rowerów i jazda. W sumie przejechano na dwóch kółkach ok. 600 km. Noclegi i wyżywienie były już wcześniej zamówione przez komandora i organizatora eskapady Jarka Karpisiewicza. Starał się także o to, żeby jadło było regionalne lub w znaczących miejscach np. dania kuchni żydowskiej czy białoruskiej. Największe wrażenie robiły wizyty w:
 
 
•    Terespol- Prochownia
•    Pratulin- Martyrium Pratulińskie
•    Janów Podlaski– słynna stadnina koni,
•    Mielnik – kopalnia kredy z tarasem widokowym,
•    Grabarka – najświętsze miejsce dla polskiego prawosławia wraz z górą krzyży – swój także zostawiliśmy,
•    Hajnówka – sobór św. Trójcy,
•    Puszcza Białowieska

Czytaj więcej...

XVI Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

DSC 59881 wynikW dniach od 27 do 30 września 2018 roku odbył się XVI Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK, organizowany w tym roku przez KTK „Cyklista” w Kaliszu. W zlocie uczestniczyło 51 miłośników jazdy na rowerze. Baza noclegowa mieściła się w Domu Pielgrzyma w Kaliszu
Podczas zlotu turyści rowerowi przejechali 2 trasy wytyczone Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej, odwiedzając na swojej drodze 16 kościołów. Przy jednym z nich uczestnicy spotkali się z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem. W trakcie pokonywania 200 km, uczestnikom trafiło się 8 przebitych dętek; w przypadku 2 rowerów zdarzyły się też poważniejsze awarie. Doszło również do nieszczęśliwego wypadku, który skutkiem było złamanie ręki – kolega z Piły odjechał do domu z założonym gipsem…
Podczas zlotu odbyły się trzy konkursy: fotograficzny, krajoznawczy i sprawnościowy. W ostatnim dniu pobytu uczestnicy zlotu spotkali się w sali Starostwa Kaliskiego, gdzie nastąpiło podsumowanie zlotu. Zwycięzcy w konkursach zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali odznakę zlotową, pamiątkowy medal oraz – co najważniejsze – zdobyte przez siebie 3 stopnie odznaki Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Organizatorzy rajdu tę ostatnią otrzymali ponadto w stopniu honorowym, przyznawanym przez Zarząd Powiatu za szczególne zasługi i osiągnięcia w propagowaniu idei Odznaki. Szczególnie znaczący wydaje się w tym miejscu fakt, że do tej pory stopień ten został przyznany wyłącznie raz.
Po krótkich przemowach i podziękowaniach od zainteresowanych, zlot zakończono. Za rok XVII Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK odbędzie się w Koninie.

Komandorem zlotu był Bogusław Monczyński.

Tekst: Bogusław Monczyński

Zdjęcia: Krzysztof Wydra


UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem