Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę
musisz się poruszać naprzód
- Albert Einstein

Rowerem przez parki krajobrazowe

IMG 9188 1 wynik
W dniach 28.06-1.07.2018 roku odbył się kolejny Ogólnopolski Zlot z cyklu "Rowerem przez parki krajobrazowe" Nadwrciański Park Krajobrazowy z bazą w Ciążeniu w Domu Pracy Twórczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas trwania zlotu odbyło się spotkanie z pracownikiem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie,który zapoznał nas z walorami przyrodniczymi parku.
W kolejnych dniach zlotu zwiedziliśmy zespół Klasztorny Cystersów z XIII/XVIII w. i Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Muzeum Ziemi Pyzderskiej ,ruiny zamku Kazimierza Wielkiego i Rynek z drewnianym domem w Pyzdrach.
Rekonstrucję prusko-rosyjskiego przejścia granicznego w Borzykowie.
W Trębaczynie odbyło się spotkanie z pszczelarzem w pasiece p. Władysław Poprawskiego , gdzie mieliśrmy możliwość posmakwania kawy i herbaty słodzonej miodem przegryzając pysznym ciastem. Na koniec spotkania chętni mogli zakupić miód z czego skorzystała Tosia.
Po Zagórowie oprowadziła i opowiedziała historię miasta pani Katarzyna Połom z portalu "Zagórów-miejsce z historią.
Każdego dnia wieczorową porą w bazie płoneło ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski. Do tańca przygrywała muzyka.
Indywidualnie wybraliśmy sie na Wydmy śródlądowe. W ostatnim dniu zlotu w drodze powrotnej do Kalisza odwiedziliśmy w Władzimirowie wioskę norweską ARENDEL. W zlocie uczestniczył ponad 100 miłośników jazdy na rowerze. W cztery dni przejechaliśmy 280 km.
Klub nasz reprezentowała Antonina Bejnar i Bogusław Monczyński.
Za rok kolejny park Lednicki Park Krajobrazowy.

Tekst: Tosia i Bogusław

Zdjęcia: Bogusław Monczyński

SWR Pętla wokół zbiornika "Jeziorsko"

20180526 181249 wynikW sobotę, 26 maja 2018, Karol zorganizował drugą już edycję Sobotnich Wędrówek Rowerowych - Pętla Jeziorsko. W roku ubiegłym impreza udała się znakomicie - w tym roku wystartowaliśmy, by objechać zalew Jeziorsko od strony przeciwnej do ubiegłego roku, czyli wschodniej :)
Miejsce zbiórki zostało ustalone na parkingu przy kaliskim Aqua Parku. Stąd w liczbie ponad 20 rowerów ruszyliśmy nadprośniańską ścieżką rowerową w trasę pętli.
Pierwszy przystanek mieliśmy po przejechaniu 24 km w Szczytnikach, gdzie spotkaliśmy pielgrzymów jadących autokarem do Lichenia (w ten dzień akurat z Kalisza wyruszyła także pielgrzymka rowerowa do Lichenia).
Kolejny przystanek po 32 km zrobiliśmy w miejscowości Staw – uzupełnienie braków energetycznych. Po posiłku ruszyliśmy dalej, by po przejechaniu 48 km zatrzymać się w Warcie, gdzie na kawę i lody zaprosiła nas koleżanka Cyklistka mieszkająca w tym właśnie miasteczku - Danusia. Jak wiadomo wypicie kawy i schłodzenie się lodami, to rytuały wymagające nieco czasu - na przygotowanie i skonsumowanie :-)

Czytaj więcej...

Wiślana Trasa Rowerowa

 

 

                                                         Płynie Wisła płynie po Polskiej krainie ………

                                                         A dopóki płynie polska nie zaginie…..
                     

Uczestnicy wyprawy Antonina Bejnar

                                 Bogusław Monczyński

Członkowie : KTK „ KTUKOL” Głuchołazy i KTK „CYKLISTA” Kalisz oraz Bogusław członek nr 999 KZKG RP.

 
Termin wyprawy 29 maj d 13 czerwiec 2018 rok.

 
Trasa wypraw: Wisła Ustroń Zdrój-Skoczów-Wisła Mała-Goczałkowice Zdrój-Grzawa-Oświecim-Zator-Tyniec-Kraków-Niepołomice-Hebdów-Przemyków-Opatowiec-Nowy Korczyn-Szczucin-Pacanów-Baranów Sandomierski-Tarnobrzeg-Sandomierz-Zawichost-Annopol-Piotrowin-Kazimierz Dolny-Puławy-Gołab-Dęblin-Kozienice-Swierże Górne-Magnuszew-Mniszew-Czersk Konstancin Jeziorna i Warszawa.

Zwiedzane obiekty: Muzeum Beskidzkie im A. Podżarskiego w Wiśle , Muzeum Hutnictwa i kuźnictwa w Ustroniu Zdrój , Muzeum im. G. Morcinka , Zamek Królewski, Kopiec Kościuszki Kraków , zamek w Niepołomicach , Muzeum Historii Drogownictwa w Szczucinie , Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie , Zamek w Baranowie Sandomierskim , Muzeum Diecezjalne i Wystawę Świat Ojca Mateusza w Sandomierzu , Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu dolnym , Muzeum Regionalne PTTK w Puławach , Muzeum Rowerów w Gołębiu , Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie , Muzeum Regionalne w Kozienicach , Zamek w Czersku , Centrum Handlowe „Stara Papiernia” w Konstancinie Jeziorna , zamek Królewski , Łazienki , Pałac Kultury i Nauki oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zdobyte Odznaki Krajoznawcze w stopniu BRĄZ : Międzynarodowa Odznaka Turystyczna ,Wiślańska Odznaka Turystyczna , Sandomierska Odznaka Regionalna , Miłośnik Kazimierza Dolnego , Twierdza Dęblin , Znam Tychy i okolice i Odznakę Mazowiecką.

Czytaj więcej...

Międzypokoleniowy Festyn Rowerowy

W sobotnie popołudnie 09 czerwca 2018 nasz klub miał zaszczyt gościć na torze kolarskim przy Parku Miejskim w Międzypokoleniowym Festynie Rowerowym „Aktywnie, Bezpiecznie, Zdrowo". Piknik został zorganizowany przez Kaliskie Towarzystwo Kolarskie "KTK Kalisz". Jak co roku przypada on zawsze w Dni Święta Miasta i ma charakter otwarty dla mieszkańców. Skierowany jest do osób w każdym wieku na tzw. rajdy międzypokoleniowe. Odbyliśmy jedno wspólne paradne okrążenie wokół stadionu informując i zachęcając wcześniej osoby, które chciałyby przyłączyć się do naszego klubu.
Program obejmował m.in. przejazd wszystkich rowerzystów w rundzie honorowej po torze kolarskim, rodzinną sztafetę pokoleń, udział w licznych konkursach, mistrzostwa Kalisza na rowerkach biegowych dla małych dzieci, stoiska: z trenażerami, Straży i Komendy Miejskiej, Akcji “Zdrowy Kalisz”, gastronomiczne i handlowe, losowanie nagród dla kibiców, gdzie nagrodą główną był rower, który tym razem przypadł osobie z poza klubu.

Tekst: Jarosław Karpisiewicz

Zdjęcia: Krzysztof Galant

"Cztery Zalewy"

W sobotę, 2 czerwca 2018 o godz. 9 , 27 spragnionych przygód cyklistów wystartowało spod Aquaparku kaliskiego przy ul.Sportowej do Rajdu "Cztery Zalewy", w którym mieliśmy do pokonania trasę ok. 120 km wizytując cztery okoliczne zalewy - Szałe, Murowaniec, Gołuchów i Piaski w Ostrowie.

Pierwszym przystankiem zaliczonym było Szałe - sztuczny zbiornik stanowiący ośrodek rekreacyjny zwłaszcza w okresie letnim - Jezioro Pokrzywnickie. Znajduje się on obok Kalisza, około 5 km od centrum miasta; otoczony jest z jednej strony Lasem Winiarskim, zaś z drugiej strony zabudową głównie jednorodzinną. Znajduje się tam (od strony lasu) kilka dzikich plaż.

Po kilku minutowej przerwie w jeździe udaliśmy się w stronę Murowańca - zbiornik retencyjny na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Swędrni o powierzchni 69,60 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Koźminek, wybudowany w latach 2002 -2004 na gruntach wsi Murowaniec. Tu nastąpiła dłuższa przerwa w jeździe, spowodowana nadmiernym nasłonecznieniem kilku cyklistów, którzy dobrowolnie skorzystali z kąpieli.

Kolejnym przystankiem było Jezioro Gołuchowskie - zbiornik zaporowy na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Trzemnej, o powierzchni 51,5 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie gołuchów, wybudowany w latach 1969-1971 na gruntach wsi Gołuchów i Czerminek, 12 km na południowy wschód od Pleszewa i 15 km na północny zachód od Kalisza; pełni funkcje rekreacyjne.

Ostatnim czwartym a zarazem najtrudniejszym gdyż zmęczenie dawało się we znaki był zalew Piaski Szczygliczka - zbiornik rekreacyjny o powierzchni 30,5 ha, powstały w latach 1974-1978 na odnodze niewielkiej rzeki Ołobok. Powstał tam w latach 70 ośrodek wypoczynkowy, położony na północnej część miasta Ostrów Wielkopolski.

Tutaj też nastąpiło zakończenie wycieczki rowerowej. Korzystając z okazji część cyklistów pozostała na plaży by delektować się promieniami słońca i skorzystać z kąpieliska, inni postanowili wracać do Kalisza licząc się z 25km które pozostały do domu oraz zbliżającą się burzą, która to złapała niektórych na trasie powrotnej.

Tekst: komandor wycieczki Jerzy Lissewski

Zdjęcia: Jerzy Lissewski

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem