Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

XVI Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

DSC 59881 wynikW dniach od 27 do 30 września 2018 roku odbył się XVI Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK, organizowany w tym roku przez KTK „Cyklista” w Kaliszu. W zlocie uczestniczyło 51 miłośników jazdy na rowerze. Baza noclegowa mieściła się w Domu Pielgrzyma w Kaliszu
Podczas zlotu turyści rowerowi przejechali 2 trasy wytyczone Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej, odwiedzając na swojej drodze 16 kościołów. Przy jednym z nich uczestnicy spotkali się z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem. W trakcie pokonywania 200 km, uczestnikom trafiło się 8 przebitych dętek; w przypadku 2 rowerów zdarzyły się też poważniejsze awarie. Doszło również do nieszczęśliwego wypadku, który skutkiem było złamanie ręki – kolega z Piły odjechał do domu z założonym gipsem…
Podczas zlotu odbyły się trzy konkursy: fotograficzny, krajoznawczy i sprawnościowy. W ostatnim dniu pobytu uczestnicy zlotu spotkali się w sali Starostwa Kaliskiego, gdzie nastąpiło podsumowanie zlotu. Zwycięzcy w konkursach zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali odznakę zlotową, pamiątkowy medal oraz – co najważniejsze – zdobyte przez siebie 3 stopnie odznaki Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Organizatorzy rajdu tę ostatnią otrzymali ponadto w stopniu honorowym, przyznawanym przez Zarząd Powiatu za szczególne zasługi i osiągnięcia w propagowaniu idei Odznaki. Szczególnie znaczący wydaje się w tym miejscu fakt, że do tej pory stopień ten został przyznany wyłącznie raz.
Po krótkich przemowach i podziękowaniach od zainteresowanych, zlot zakończono. Za rok XVII Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK odbędzie się w Koninie.

Komandorem zlotu był Bogusław Monczyński.

Tekst: Bogusław Monczyński

Zdjęcia: Krzysztof Wydra


Dolina Baryczy " Rowerem i w kajaku"

40236502 1622628861176915 3687355880338096128 n wynikUbiegłoroczny wyjazd na kajaki tak się spodobał, że zapragnęliśmy w tym roku go powtórzyć. Wtedy płynęliśmy  Młynówką, dopływem Baryczy. Tym razem rzuciliśmy się na „wielką wodę”.  Rowerami wyruszyliśmy  17 sierpnia spod kaliskiego ratusza. Trasa przebiegała przez Wolicę, Żydów, Psary do Milicza. Tutaj dla ochłody przejechaliśmy przez wodną kurtynę znajdującą się na rynku, dokonaliśmy niezbędnego zaopatrzenia i ruszyliśmy do Piotrkosic gdzie mieliśmy przewidziany nocleg. Po zakwaterowaniu rozejrzeliśmy się po okolicy, można było skorzystać z siłowni na powietrzu i zobaczyć zachód słońca nad stawem rybnym. W otoczeniu domu znajdują się obory i stajnie, wieczorem i wczesnym rankiem towarzyszyło nam muczenie krów i donośny klangor żurawi. Po śniadaniu udajemy się na spływ. Właścicielka domu zawozi nas do Milicza. To tutaj rozpoczynamy spływ Baryczą.

Czytaj więcej...

XII Rajd Klubowy "Szczecin - Kalisz"

064 wynik

Na tegoroczny wyjazd klubowy, już czternasty wyruszyliśmy na zachód Polski. W sobotni poranek 9 czerwca pierwsza grupa, a nieco później druga udaliśmy się pociągiem  do Szczecina. W drodze na miejsce noclegu rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Po rozlokowaniu i już bez bagażu kontynuowaliśmy zwiedzanie, część z nas pieszo, niektórzy na rowerach. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu aby pieszo dotrzeć do najważniejszych obiektów więc skorzystaliśmy z tarasu widokowego na wieży szczecińskiej katedry. Stąd całe miasto było w zasięgu wzroku. Następnego dnia już rowerami ruszyliśmy na trasę. Z miasta wyprowadził nas kuzyn Marka, po drodze mogliśmy zobaczyć największy cmentarz w Polsce. Pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem i ruszyliśmy w dalszą drogę. Przed nami wiele ciekawych miejsc, w Kołbaskowie mogliśmy zobaczyć kościół romański, w Gryfinie  most zwodzony nad Odrą, kościół pw. NMP, obwarowania miejskie i bramę Bańską, budynek poczty królewskiej, pałacyk pod lwami. Kolejna atrakcja czekała nas w okolicach wsi Nowe Czarnowo, w pobliżu Elektrowni Dolna Odra. Tutaj znajduje się nietypowy pomnik przyrody krzywy las, obszar ten został tak nazwany ze względu na rosnące w tym miejscu zdeformowane sosny zwyczajne. Utrwalamy na zdjęciach to niezwykłe miejsce i ruszamy dalej.

Czytaj więcej...

Rajd Dookoła Polski cz5 " Zakopane - Szklarska Poręba"

W dniach 23.08-02.09.2018 odbył się 5 etap 5 Rajdu Dookoła Polski z Zakopanego do Szklarskiej Poręby. Rajd był 11-dniową imprezą rowerową turystyki kwalifikowanej o charakterze turystyczno-krajoznawczym. 13 cyklistów przejechało od Tatr po Karkonosze, łącznie ponad 800 km. 5 RDP to  ponad 8000 m podjazdów i ok 9000 m zjazdów. To był najbardziej krajobrazowy i jednocześnie najbardziej górzysty etap, całego Rajdu Dookoła Polski.

Pełna relacja zdjęciowa i filmowa na stronie rajdu: https://www.facebook.com/groups/RajdDOOKOLAPOLSKI/

Czytaj więcej...

Bal na XV - lecie powstania klubu

20180512 233339 wynik

W miesiącu czerwcu 2018 roku minęło piętnaście lat istnienia naszego Klubu. Z tej okazji 12 maja  klubowicze, którzy na parkiecie chcieli uczcić  ten jubileusz spotkali się w „Bursztynowym Dworze” na Niedźwiadach. Przy akompaniamencie zespołu „AWANS” bawiliśmy się do wczesnego rana. Na początku wysłuchaliśmy krótkiej historii, którą przedstawił obecny prezes Marek Glapiński, wspomniał o założycielach, o rozwoju Klubu, była chwila zadumy bo w czasie tych piętnastu lat odszedł jeden z nas. Aktualnie Klub liczy ponad 120 osób, najstarsza 85 lat, najmłodsza 9 lat. Nieco później ale już trochę na wesoło o historii Klubu i Klubowiczach dopowiedział jeszcze nasz kolega Bogusław Monczyński. Obserwując tańczących można powiedzieć, że nie tylko rower jest naszą domeną. Czas upłynął na zabawie i rozmowach, wspominaliśmy początki istnienia Klubu, wspólne wyjazdy i  nie brakło pomysłów na przyszłość. 

Tekst: Marek GlapińskiZdjęcia: Bogusław Monczyński 

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem