Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni
Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli

" W setną rocznicę dnia niepodległości"

10.11.2O18 r. Kaliski Klub Turystki Kolarskiej "Cyklista" Kalisz, zorganizował specjalny rajd dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W radzie udział wzięło 75 osób w różnym wieku. Byli ludzie dość wiekowi, ale także bardzo młodzi wraz z rodzicami. Naszym zadaniem było, odwiedzenie okolicznym miejsc upamiętniających wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Zbiórka uczestników zgodnie z zarządzeniem komandora rajdu Jarosława Karpisiewicza wyznaczona była na godz. 9.30 przed Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tu wszyscy uczestnicy otrzymali biało -czerwone flagi ufundowane przez nasz klub.

    Po zarejestrowaniu się i krótkim instruktażu przeprowadzonym przez organizatora w towarzystwie zabytkowego pojazdu wojskowego ze Stowarzyszenia BELLONA ruszyliśmy w drogę. Pierwszy przystanek odbył się na ul. Kazimierzowskiej przy pamiątkowej tablicy poświęconej Marszałkowi Piłsudskiemu.
 Kolejny postój przy szkole nr 16 na ul. Fabrycznej gdzie na ścianie budynku MDK-u znajduje się duży mural poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Dalej ruszyliśmy w stronę słynnego Szczypiorna, gdzie rodziła się niepodległość. Na terenie dzisiejszego COSSW znajdował się obóz internowanych Legionistów. Tu zwiedziliśmy izbę pamięci i zapaliliśmy znicz przed tablicą pamiątkową.
Trzeci przystanek w Nowych Skalmierzycach przy tablicy poświęconej tamtemu okresowi  i ofiarom wojen światowych. Ze Skalmierzyc ruszyliśmy do Boczkowa gdzie znajduje się pomnik pierwszego poległego Powstańca Wielkopolskiego Jana Mertki. Tu również oddaliśmy hołd w postaci znicza i głośnego wystrzału z broni hukowej . Ze Skalmierzyc pojechaliśmy do miejscowości Jedlec, gdzie na ogromnej posesji Andrzeja Janiaka czekało na nas ognisko.
  Tu od 1935 r. leży pamiątkowy głaz „Pamięci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego”. Po symbolicznym zapaleniu znicza nastąpiła dłuższa przerwa na pieczysty posiłek i gorące napoje. Na zakończenie przeprowadzony został konkurs z nagrodami, rozdane gadżety m.in od „Dr. Markusa”, później wspólne zdjęcie i podziękowania za udział oraz powrót w grupach do Kalisza. W trakcie rajdu nie było żadnych niemiłych zdarzeń, no chyba, że jakaś przebitka dętka lub defekty sprzętu, z którym doskonale poradził sobie nasz mobilny serwis  :)
Serdecznie dziękujemy komandorowi Jareckiemu za logistyczne przygotowanie i realizację tej imprezy oraz środki przeznaczone na ten cel. Nasz rajd przybliżył uczestnikom skrawek naszej rodzimej historii związanej z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Mamy nadzieję, że uczestnicy wrócili do domów zadowoleni, a nam jest miło, że dopisała pogoda i rowerzyści.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniale przyozdobione stroje i sprzęt, a także za bezpieczną jazdę i patriotyczną postawę.
Mamy nadzieję, że cel został osiągnięty a setna rocznica tego wielkiego święta narodowego wzorowo uczczona,

Część pamięci bohaterom poległym za naszą wolność !!!
Tekst: Krzysztof Wydra


Zdjęcia: Krzysztof Wydra

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem