Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem
- Marco Pantani

Rowerowa pielgrzymka do Częstochowy

W dniach od 24 do 26 lipca 2015 r. odbyła się organizowana przez Klub Turystyki Kolarskiej "Cyklista" w Kaliszu rowerowa pielgrzymka do Częstochowy. Po porannej mszy w kościele św. Gotarda, w towarzystwie pilotującego samochodu, grupa z Kalisza, Kamienia, Morawina, Jarocina, Buku k. Poznania i Wrocławia wyruszyła na Jasną Górę. W Grabowie nad Prosną uczestnicy skorzystali z gościnności kol. Elżbiety (właścicielki tamtejszej apteki), która od tego momentu zasiliła szeregi pielgrzymów.

Jeden z pierwszych odwiedzonych drewnianych kościołów – znajdujący się w Węglewicach kościół pw. św. Trójcy z 1808 r. – otwarty został przez gospodynię księdza. Ruiny pałacu w Parcicach w towarzystwie rosnących bardzo starych platanów dały kilkuminutowy cień rowerzystom, którzy następny postój zaplanowali w Sokolnikach. Niestety tamtejsza posiadłość pałacowa pewien czas temu została zamknięta i przeznaczona do sprzedaży. 80-ty kilometr na licznikach i cykliści dotarli do Skomlina. W tutejszym zespole szkół pan dyrektor Jarosław przywitał komandora pielgrzymki… Jarosława. Sąsiadujący ze szkołą modrzewiowy spichlerz z 1777 r. jest bardzo rzadkim obiektem w Polsce, natomiast kościółek pw. św. Jakuba i Filipa przygotowywał się do sobotniej ceremonii ślubnej. Pierwszy wieczór całej grupie upłynął przy ognisku ze śpiewem i humorem.

25 lipca – mając w swoich szeregach solenizanta Jakuba, skierowaliśmy się w stronę Ożarowa, gdzie znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich. Na terenie tutejszego malowniczego ogrodu rowerzyści urządzili sobie przedpołudniowy biwak. Kolejny drewniany kościółek odwiedziliśmy w Wierzchach, kierując się następnie do ośmiotysięcznej miejscowości Rudniki. Na dwa kilometry przed Starokrzepicami dało się słyszeć pierwsze odgłosy nadciągającej burzy. Opatrzność jednak nad pielgrzymami czuwała, gdyż schronienie przed nawałnicą i piorunami znaleźliśmy w świątyni, która specjalnie dla nas została otwarta przez kościelnego. Półtorej godziny później ruszamy do Kuźnicy Starej. Młyn wodny obsługiwany przez pana Marka został po burzy ponownie uruchomiony, żeby zaspokoić naszą ciekawość. Bardzo miły właściciel opowiadał i oprowadzał wszystkich po swoim głośnym zakładzie pracy. Po godzinie dziewiętnastej Częstochowa przywitała Kalisz. W Domu Rekolekcyjnym przy ul. Św. Barbary czekały już na wszystkich pokoje.

26 lipca – niedziela. Dzień rozpoczął się mszą świętą na Jasnej Górze. Po południu cała grupa zwiedziła Park Miniatur Sakralnych "Złota Góra". Znajdująca się tam postać św. Jana Pawła II o wysokości ok. 14 metrów jest najwyższą figurą na świecie. W jej towarzystwie odmówiona została koronka do Matki Bożej (którą poprowadził kleryk Jakub). Historię sanktuariów z całej Europy w liczbie 17 sztuk przybliżył nam pan przewodnik.

Przed godziną 18-tą przyjechał po nas transport z Kalisza , na który zapakowane zostały jednoślady i tak oto zakończyła się rowerowa pielgrzymka do Częstochowy 2015. 18-osobowa grupa rowerzystów zadeklarowała zainteresowanie kontynuacją pielgrzymkowego cyklu.

Jarosław Karpisiewicz, Bożena Karpisiewicz


Zdjęcia: Jarosław Karpisiewicz

Zdjęcia: Dawid Zieliński

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem