Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Jan Henryk Dąbrowski i Juliusz Słowacki

W sobotę, 7 marca, wybraliśmy się we troje: Beata, Włodek i ja – Jacol, w okolice Środy Wielkopolskiej. Głównym celem wycieczki były miejscowości Winna Góra i Miłosław. W Winnej Górze – dawnej posiadłości gen. Jana Henryka Dąbrowskiego – dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Kubackiego przestąpiliśmy progi Kościoła pw. Św Michała. W jego kaplicy znajduje się sarkofag, w którym spoczywa gen. J. H. Dąbrowski (zm. 06.06.1817 r.).
Drugim ciekawym i pięknym zabytkiem w Winnej Górze jest pałac Czartoryskich, w którym mieszkał gen. Dąbrowski, przebudowany w 1910 r. przez prawnuka generała – Henryka Mańkowskiego. Niestety – tego dnia bramy pałacu i przyległych zabudowań były zamknięte.

Chwilę później dojechaliśmy do Miłosławia, gdzie po obfitym pożarciu zestawu białych kiełbas i skubańca, przez przepiękną bramę, ale już mniej uroczym drzewostanem,  przejechaliśmy obok pałacu, w którym mieści się gimnazjum. Dotarliśmy w błocie, trudzie i znoju do pierwszego odsłoniętego w Polsce w 1899 r. pomnika Juliusza Słowackiego (herbu Leliwa, ur. 04.09.1809 r. w Krzemieńcu, zm. 03.04.1849 r. w Paryżu) – poety okresu romantyzmu. Obok Mickiewicza i Krasińskiego jednego z wieszczów narodowych. Autor między innymi: "Kordiana", "Balladyny", "Mazepy" i "Marii Stuart". To wielka chwila móc zatrzymać się na chwilę w zadumie obok pomnika tak wielkiego człowieka…
Na cmentarzu w Miłosławiu pochyliliśmy się następnie nad grobami powstańców wielkopolskich.

Późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

Jacol


Zdjęcia: Jacek Szczepański

Zdjęcia: Włodzimierz Majorczyk

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem