Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem
- Marco Pantani

Rajdowo po Ziemi Opolskiej

W dniach 05-08.07.2014 r. dwóch klubowiczów "CYKLISTY" – Andrzejów – wybrało się na wycieczkę rowerową po Ziemi Opolskiej.
Pierwszego dnia udaliśmy się koleją do Kluczborka, a stamtąd już na rowerach ruszyliśmy w kierunku Opola, przemierzając trasę ponad 80 km. Po drodze zwiedzaliśmy: w Lasowicach Małych kościół drewniany orientowany z 1688 roku (przez wieś jest wytyczony "Szlak drewnianego Budownictwa Sakralnego biegnącego od Opola do Olesna - 12 drewnianych kościołów Śląska Opolskiego), dalej w Lasowicach Wielkich - następny kościół drewniany z 1599 r., w Tułach - kościół neogotycki z lat 1854-57. Dalsza trasa wiodła przez Laskowice, Bierdzany i Turawę, aby w godzinach popołudniowych dotrzeć do stolicy województwa Opola. Po zakwaterowaniu odbyliśmy jeszcze rowerowy spacer po Opolu. Urzekła nas starówka z ratuszem z 1864 r., Wieża Piastowska z 1300 r., katedra gotycka z XV wieku, neogotycka wieża ciśnień z 1896 r., Most Groszowy (tzw. Zielony) oraz amfiteatr.
Drugiego dnia wcześnie rano ruszyliśmy na trasę w kierunku Mosznej. Po przejechaniu kilkudziesięciu km dotarliśmy do celu. Moszna - zespół pałacowy z XVII – XX w.; pałac: połowa XVIIw., część środkowa - pałac barokowy. Pałac posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek.
Po zwiedzaniu udaliśmy się w dalszą trasę w kierunku Góry św. Anny. Na trasie odwiedziliśmy: Dobrą, Krępną, Rozwadę i Leśnicę. Stąd już tylko szczyt Góry św. Anny (wys. 408 m). Było ciężko, bo temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza, ale daliśmy radę. Tutaj znajduje się zespół klasztorny franciszkanów, kościół w stylu barokowym z lat 1671-73, murowany zespół klasztorny z lat 1733-49, ponadto są 33 kaplice kalwaryjne z lat 1700-09, kościół p.w. św. Anny z 1490 r. przebudowany w 1665 r., dziedziniec krużgankowy z przeł. XVII-XIX w. i amfiteatr z lat 1934 - 38.
Trzeciego dnia pokonaliśmy blisko 80-kilometrową trasę w kierunku Olesna. Po drodze mijaliśmy miejscowości takie jak: Wysoka, Kalinów, Grodzisko, Spórok i Wachów, gdzie odwiedziliśmy kościół drewniany z 1706 r. i dotarliśmy na nocleg do Łowoszowa. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na spacer rowerowy do pobliskiego Olesna (5 km). Zwiedziliśmy m.in. kościół odpustowy, drewniany p.w. św. Anny z 1518 r. oraz rynek i powróciliśmy do Łowoszowa.
Ostatni dzień naszej wycieczki rowerowej to przejechanie 35 km do Kluczborka. Trasa wiodła przez Wojciechów, Stare Olesno (kościół drewniany z 1680 r.), Gronowice, Chocianowice i Kluczbork, skąd pociągiem, po bardzo udanej wyprawie, wróciliśmy do Kalisza.

Tekst i foto: A.Genstwa i A.Płoski

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem