
Dobiegł końca 51-szy Ogólnopolski Rajd ''Jesień Chopinowska". Wśród licznej rzeszy amatorów dwóch kółek i miłośników historii naszego regionu nie brakło cyklistów z Kalisza. Wyruszyliśmy do Antonina z samego rana 16 września, grupa liczyła 23 osoby, pogoda nam dopisywała, choć słońce nie towarzyszyło nam od początku.
Na trasie naszej wyprawy zatrzymaliśmy się w Strzyżewie, gdzie znajduje się dom matki chrzestnej naszego pianisty Anny Wiesiołowskiej. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona przed budynkiem. Chopin zatrzymywał się u swoich krewnych podczas licznych podróży, także wtedy, gdy bywał w Antoninie. Na mecie rajdu zostaliśmy poczęstowani grochówką. Po posiłku mogliśmy zapoznać się z historią pałacu Radziwiłłów i kościoła pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Chopin był dwukrotnie gościem Antoniego Radziwiłła, o czym informuje tablica umieszczona na ścianie pałacu. W pałacu odbywają się liczne koncerty, najważniejszy to Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Pałac otoczony jest rozległym parkiem ze stawem. Może być to wymarzone miejsce spacerów. My musieliśmy wracać, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wyruszyliśmy w powrotną drogę. Przejeżdżając przez Mikstat zatrzymaliśmy się przy drewnianym kościele św. Rocha, od sierpnia ubiegłego roku jest to Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha.
Pomimo zmęczenia, postanowiliśmy zobaczyć kościół romański w Kotłowie, który należy do jednych z najstarszych zabytków budownictwa romańskiego w Wielkopolsce. Kościół usytuowany jest na wzgórzu i góruje nad okolicą, a jego najcenniejszym skarbem jest obraz Matki Bożej Kotłowskiej.
Po opuszczeniu kotłowskiego wzgórza wracaliśmy już prosto do Kalisza, dotarliśmy późnym popołudniem zmęczeni, ale z kolejnymi kilometrami na licznikach, licznymi wrażeniami i wiedzą o kolejnych miejscach naszego regionu.