Jest częścią twojego ciała, a wszystkie ruchy na nim są całkowicie naturalne
- kiedy tak poczujesz się na rowerze, będziesz dobrym kolarzem
- John Tomac

"Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski" - Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy

W dniu 18 czerwca 2015 r. o godzinie 9.00 wyruszyliśmy w kierunku Żerkowa na zlot "Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski". Po drodze zwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Pleszewie, Pałac w Dobrzycy i Pałac Tarce. Na miejsce dojechaliśmy przed godziną 18.00. Po zakwaterowaniu się, udaliśmy się na pieszą wycieczkę po Żerkowie z przewodnikiem, a później spotkaliśmy się z organizatorami zlotu i przedstawicielem dyrekcji Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Rysiu Rurka – Komandor zlotu – przedstawił zebranym szczegółowy plan na najbliższe dni, a prelegent opowiedział nam o powstaniu i działalności parku. Na slajdach obejrzeliśmy florę i faunę tutejszych obszarów leśnych.

Następnego dnia o godzinie 8.00 wyjechaliśmy na trasę: Żerków - Śmiełów - Pogorzelica - Mikuszewo - Bugaj - Miłosław - Orzechowo - przeprawa promowa - Dębno - Bieździadów - Żerków.
Po drodze zwiedziliśmy:
- Mikoszewo – neorenesansowy pałac z 1890 r.,
- Bugaj – urokliwy zameczek myśliwski,
- Miłosław – pałac z XIX w., Izba Pamięci Rodziny Kościelskich, park z wieloma okazami pomnikowych drzew. W parku znajduje się również pierwszy pomnik Juliusza Słowackiego na ziemiach polskich i kościół św. Jakuba z 1620 r., przebudowany w latach 1843-1845.,
- Winną Górę – pałac, wewnątrz którego mieści się Izba Pamięci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który tu spędził ostatnie lata życia (1807-1818), przy pałacu park z XVII/XIX w., późnobarokowy kościół z 1766 r. z kaplicą grobową gen. J. H. Dąbrowskiego,
- Dębno – gotycki kościół wybudowany w latach 1444-47 z fundacji prymasa Wincentego Kota.
W godzinach popołudniowych odbyło się strzelanie na strzelnicy bractwa kurkowego oraz konkursy sprawnościowe. Dzień zakończyliśmy biesiadą przy kiełbasce z grilla.

W kolejny, sobotni dzień, ponownie wyjechaliśmy na trasę, tym razem biegnącą z Żerkowa przez Podlesie, Raszewy, Brzostków, Śmiełów, Czeszewo, Lgów i Bieździadów. Po drodze zwiedziliśmy:
- Raszewy – eklektyczny pałac zbudowany w latach 1887-1890,
- Brzostków – na wzgórzu klasycystyczny kościół zbudowany w latach 1839-1840,
- Śmiełów – pałac, który gościł niegdyś w swych progach m.in. Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza i Ignacego Paderewskiego, zbudowany w 1797 r., należący do pereł polskiej architektury. W pałacu mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza,
- Czeszewo – Ośrodek Edukacji Leśnej (prelekcja oraz przejście z pracownikiem ośrodka ścieżką edukacyjną "Stare Dęby"), szachulcowa karczma z końca XVIII w., kościół drewniany pw. Świętego Mikołaja o konstrukcji zrębowej z 1792 r., kryty gontowym dachem, nad którym widnieje barokowa wieżyczka sygnaturki z hełmem,
- Lgów – kościół drewniany zbudowany w XVII w.
Po powrocie do bazy odbył się konkurs krajoznawczy, a o godzinie 20.30 nastąpiło uroczyste zakończenie zlotu, rozdanie nagród, spotkanie przy ognisku i muzyce.

W niedzielę, 21 czerwca, udaliśmy się na krótką trasę do Hermanowa w celu zwiedzenia Folwarku Konnego. O godz. 14.00 wyruszyliśmy przez Śmiełów, Pyzdry, Gizałki, Janków Drugi, Piotrów i Warszówkę do Kalisza. Łącznie przez 4 dni przejechaliśmy 289 km. Pogoda w czasie zlotu była wymarzona dla rowerzystów, ale w drodze powrotnej w Pyzdrach dopadł nas deszcz i towarzyszył nam przez kolejnym 10 kilometrów. W zlocie udział wzięło 128 miłośników jazdy na rowerze z całej Polski. Organizatorem zlotu od wielu lat jest Klub Turystyki Rowerowej "SIGMA" z Poznania.

Antonina Bejnar i Bogusław Monczyński


Zdjęcia: Antonina Bejnar i Bogusław Monczyński

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem