Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Rajd Dookoła Polski "Zakopane - Szklarska Poręba"

V etap

V ETAP RAJD DOOKOŁA POLSKI - ZAKOPANE/SZKLARSKA PORĘBA

Etap 5 rajdu Dookoła Polski z Zakopanego do Szklarskiej Poręby,odbędzie się w dniach 23.08-02.09.2018, i będzie 11-dniową imprezą rowerową turystyki  kwalifikowanej o charakterze turystyczno-krajoznawczym. Przejedziemy od Tatr po Karkonosze, łącznie ok 800 km. To będzie najbardziej krajobrazowy i jednocześnie najbardziej górzysty etap, całego RAJDU DOOKOŁA POLSKI.

Jedzie zgrana ekipa 13 cyklistów. Ktoś chce dołączyć.., mamy jeszcze dwa miejsca!

Przejedziemy przez 4 województwa: Małopolskę, Śląskie, Opolskie i Dolnośląskie oraz dwie najważniejsze rzeki w Polsce, Wisłę i Odrę.
Trasa 5 RDP zaczyna się na wzgórzu Gubałówka/Zakopane z przepiękną panoramą na Tatry. Jadąc przez Kiry, Chochołów i Czarny Dunajec, zobaczymy panoramę Tatr Zachodnich. Dalej przez Przełęcz Krowiarki dojedziemy do Babiogórskiego Parku Narodowego i góry Beskidu Żywieckiego. Jadąc przez Żywiec do Trójstyku Jaworzyńskiego (styk trzech granic Polski, Słowacji i Czech), przejedziemy przez Koniaków - najwyżej w Polsce położną wieś. Zobaczymy przepiękne Wzgórza
Beskidu Śląskiego z Wisłą i Ustroniem. Odwiedzimy Polski i Czeski Cieszyn. Na trasie liczne zabytki, stare kościoły i zamki, a wśród nich najbardziej urokliwy z bajkową architekturą zamek w Mosznie - słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń. Przejedziemy przez Góry Opawskie, stanowiące najmniejszy podregion Sudetów Wschodnich, kotlinę Kłodzką i Śnieżnicki Park Krajobrazowy gdzie odwiedzimy Jaskinię Niedźwiedzią i Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem.
Wcześniej zatrzymamy się na nocleg i regenerację w Lądku Zdroju - perle Polskich Uzdrowisk.

Przejedziemy u podnóża Gór Stołowych, Gór Sowich i Sudety Wałbrzyskie, gdzie poznamy bliżej, tajne obiekty Adolfa Hitlera z okresu II wojny światowej - sztolnie Walimskie "RIESE" i podziemne Miasto Osówka. Przy dobrej pogodzie, dojedziemy do Adršpach w Czechach, aby zobaczyć Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály) - fantastyczne kamienne labirynty wyrzeźbione w skałach siłami natury.

Jadąc dalej przejedziemy u podnóża Rudawskiego Parku Krajobrazowego aby wdrapać się na przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.) przełęcz położoną we wschodniej części Karkonoszy. Po drodze do Karpacza zwiedzimy tajną kopalnię uranu czyli kopalnię Liczyrzepa - ściśle związaną z tajną historią wydobycia U-238 - jedną z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR.
Być może zażyjemy kąpieli w ciepłych wodach Term Cieplickich i odwiedzimy zamek w Chojniku z XIII w. 5 RDP zakończymy w urokliwej Szklarskiej Porębie stolicy Karkonoszy, a także zimowej stolicy Polskiego Radia Program 3.

Na V etap RDP zapraszamy doświadczonych cyklistów, którzy nie boją się górskich podjazdów i długich odcinków 100 kilometrowych. Wg wstępnych podliczeń suma podjazdów to ponad 8000 m i ok 9000 m zjazdów. W większości będziemy jechać po utwardzonych drogach, a tam gdzie się da ścieżkami rowerowymi, unikając głównych dróg
samochodowych.

PROGRAM RAMOWY:
• 1 dzień - 23.08 czwartek Kalisz - Zakopane (przejazd busem ok 450km)
• 2 dzień - 24.08 piątek ZAKOPANE - ZAWOJA (ok. 80 km).
• 3 dzień - 25.08 sobota ZAWOJA - ISTEBNA (ok. 90 km).
• 4 dzień - 26.08 niedziela ISTEBNA - POGRZEBIEŃ/RACIBÓRZ (ok. 120km).
• 5 dzień - 27.08 poniedziałek RACIBÓRZ - JARNOŁTÓWEK (ok. 120km).
• 6 dzień - 28.08 wtorek JARNOŁTÓWEK - LĄDEK ZDRÓJ (ok. 90 km)
• 7 dzień - 29.08 środa Lądek Zdrój - ZIELENIEC (ok.70 km).
• 8 dzień - 30.08 czwartek ZIELENIEC- LUDWIKOWICE KŁODZKIE ( ok.85km ).
• 9 dzień - 31.08 piątek LUDWIKOWICE KŁODZKIE - CHEŁMSKO ŚLĄSKIE ( ok.85 km)
• 10 dzień - 01.09 sobota CHEŁMSKO ŚLĄSKIE - SZKLARSKA PORĘBA (ok 95 km)
• 11 dzień - sobota Szklarska Poręba - 02.09. przyjazd do Kalisza (ok 01:30)

Więcej: https://www.facebook.com/groups/RajdDOOKOLAPOLSKI

Zgłoszenia: Krzysztof OLEK - 575127700, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem