Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę
musisz się poruszać naprzód
- Albert Einstein

V Etap Rajdu Dookoła Polski

Relacja z V Etapu Rajdu Dookoła Polski
Termin rajdu: 8-18.09.2012

Trasa rajdu:
Ustka-Gardna Wielka-Kluki-Wicko-Łeba-Żelazna-Choczewo-Wejcherowo-P.K.P.-Gdańsk-Mikoszewo-Sztutowo-Nowy Dwór Gdański-Myszewo-Malbork-Ząbrowo-Elbląg-Kadyny-Frombork-Pieniężno-Orneta-Lidzbark Warmiński-Bisztynek-Reszel-Kętrzyn-Radzieje-Węgorzewo-Banie Mazurskie-Gołdap-Zytkejmy-Rutka Tartak-Suwałki.

Uczestnicy rajdu:
V Etap Rajdu Dookoła Polski
Antonina Bejnar
Bogusław Monczyński

Członkowie klubów:
K.T.K. „CYKLISTA” Kalisz
K.T.K. „KTUKOL” Głuchołazy

Długość przejechanej trasy: 821 kilometrów

Opis wyprawy:
W godzinach popołudniowych dotarliśmy koleją do Słupska (bez problemu). Dalej już na pierwszy nocleg do Gardny Wielkiej. W dniu następnym udaliśmy się w naszą zaplanowaną wyprawę.

Po drodze zwiedziliśmy: w Klukach – muzeum wsi Słowińskiej, w Czołpinie – Latarnię Morską. W Łebie odwiedziliśmy: Aleję Prezydentów, Port rybacki, Wyrzutnię rakiet „STARTRAMPE” z okresu Drugiej Wojny Światowej i odpoczywaliśmy na ruchomych wydmach, a ja skorzystałem ze słonecznej pogody i wykąpałem się w morzu. Po dotarciu do Wejherowa szybką koleją miejską dojechaliśmy do Gdańska. Zwiedziliśmy ulicę Długą i korzystając z żeglugi popłynęliśmy na Westerplatte. Wracaliśmy na rowerach po drodze zwiedzając Twierdzę Wisłoujście. W kolejnych dniach w drodze do Suwałk zwiedzaliśmy Muzeum Obozu Koncentracyjnego „STUTTHOW” w Sztutowie, Zamki w Malborku, Fromborku, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu i Kętrzynie. Zatrzymaliśmy się przy cokole Trójstyku, gdzie łączą się trzy granice: Polski, Litwy i Rosji, podziwialiśmy most nieczynnej linii kolejowej w Stańczykach. Przejechaliśmy ścieżkę rowerową wykonaną na nieczynnych torach z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego. Na trasie spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi, od których dowiedzieliśmy się o obyczajach panujących w tej części Polski. Mieliśmy możliwość smakowania regionalnych potraw. Noce spędzaliśmy w schroniskach młodzieżowych. Nasza jedenastodniowa wyprawa szybko minęła. W czasie naszej eskapady odwiedzaliśmy urzędy miast, informacje turystyczne i oddziały PTTK, gdzie zostawialiśmy materiały promujące miasto Kalisz przygotowane przez Biuro Promocji Urzędu Miasta w Kaliszu. Po dotarciu do Suwałk udaliśmy się na dworzec kolejowy, skąd pociągami wróciliśmy do Głuchołaz. Jeden dzień odpoczynku i w dniach 22 i 23.09.2012 r. uczestniczyliśmy w I Igrzyskach Turystycznych 111 w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach. Zgłosiliśmy się jako trzyosobowa drużyna piesza pod nazwą „Rowerowi Wyrypiarze”. Na wstępie rozwiązaliśmy test krajoznawczy, po czym każda drużyna otrzymała mapy przemarszu. Nasza trasa wiodła z Czerwonego Kozła przez Przednią Kopę, Pensjonat Rejviz, Zlatorudne Mlyny, Rezerwat Rejviz i powrót na metę w Czerwonym Koźle. Trasa miała około 30 kilometrów. W każdym z wyznaczonych miejsc rozwiązywaliśmy kolejne testy: konkurs orientacji w terenie, konkurs kulinarny i ostatni, ze znajomości regionu czeskiego. Na 14 startujących drużyn uzyskaliśmy 76 punktów, co uklasyfikowało nas na 4. miejscu. Wieczorem przy ognisku biesiadowaliśmy przy syto zastawionych stołach do późnej nocy. Weseli udaliśmy się na spoczynek do wcześniej przygotowanych pokoi. Rano w niedzielę spotkaliśmy się na śniadaniu, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody. Zwycięska drużyna otrzymała rzeźbę drewnianego Kozła. Impreza zakończona, urlop się skończył i trzeba było wracać do pracy

Za rok kolejny, 6. etap rajdu dookoła Polski na trasie Przemyśl - Głuchołazy, już ostatni.

W czasie rajdu zdobyliśmy :
- Odznakę Słowińskiego Parku Narodowego.
- O. K. Szlakami Obrońców Granic.

Opracowali: Tosia i Bogusław

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem