Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę
musisz się poruszać naprzód
- Albert Einstein

Rajd Dookoła Polski etap VI "Karpacz - Świnoujście"

logo krzysztof wynik


Po blisko 3 latach i przejechaniu ponad 4000 km RAJD DOOKOŁA POlSKI (RDP) został oficjlanie zakończony. We wszystkich 6 etapach wzieło udział 39 osób. 4 osoby wzieły udział we wszystkich 6 etapach i przejechało ponad 4000 km, 2 osoby wzieły udział w 5 etapach i 2 osoby w czterech etapach, wszyscy jechaliśmy z sakwami bez wsparcia samochodu serwisowego.

Ostatni etap RDP  - 6RDP był 8-dniową imprezą rowerową turystyki kwalifikowanej o charakterze turystyczno-krajoznawczym. Grupa 18/19 cyklistów przez 7 dni jazdy przejechała ponad 800 km od Karkonoszy, przez góry Izerskie aż po Bałtyk. Po raz pierwszy w 6RDP wzieła udział mocna 6 osobowa załoga cyklistów z województwa mazowieckiego.


W dniach 01. - 08.06.2016, odbył się 6 etap (ostatni) Rajdu Dookoła Polski z Karpacza do Świnoujścia. Ponad 800 km z Karpacza przez Świeradów Zdrój - Zittau - Görlitz - Mużaków - Lausitz - Gubin - Frankfurt - Kostrzyn nad Odrą - Szczecin - Ueckermünde - Anklam - Usedom do Świnoujścia. Byliśmy w górach i na morzem...Przejechaliśmy przez trzy państwa: Polskę, Czechy i Niemcy oraz trzy większe rzeki Nysę Łużycką Odrę i Wartę. W Polsce przejechaliśmy przez 3 województwa: Dolnośląskie, Lubuskie i Zachodniopomorskie, po stronie niemieckiej przez: Saksonię i Brandenburgię i Macklenburgię. Trasa 6 RDP była głównie jazda po drogach niemieckich, noclegi i wyżywienie po stronie Polskiej. Oficjalne zakończenie RDP odbylo się w piątek 07.06.2019

Na ostatni dzień 6RDP - po samotnej 20 godzinnej jeździe z Kalisza do Szczecina i pokonaniu 350 km dojechał do grupy (uczestnik 4 etapów RDP) Konrad MAZUR, który następnego jechał już z gupą i wziął udział w na najdłuższym odcinku 6RDP -ponad 150 km ze Szczecina do Świnoujścia.  

Lista uczestników 6RDP:
1.    CZERNIAKOWSKA Ewa (Kalisz, I wyróżnienie: udział w 6 etapach RDP)
2.    HONORY Janusz (Mogielnica)
3.    ILCHISHYNA Ganna (Ukraina, Kijów)
4.    JANISZEWSKIMichał (Kalisz, II wyróżnienie: udział 5 etapach RDP)
5.    KACZMARCZYK Jerzy (Otrębusy)
6.    KUBIK Beata (Kalisz, I wyróżnienie: udział w 6 etapach RDP)
7.    KUBIK Bartłomiej (Kalisz, I wyróżnienie: udział w 6 etapach RDP)
8.    LIUBUSHYN Dmytro (Ukraina, Kijów)
9.    MAKOWSKI Piotr (Kalisz)
10.     MAZUR Konrad (Kalisz, III wyróżnienie: udział 4 pełnych etapach RDP)
11.     OLEK Tomasz (Kalisz, II wyróżnienie: udział 5 etapach RDP)
12.     PACZEŚNY Bogdan (Koźminek)
13.     SKŁODOWSKI Paweł (Kalisz)
14.     SPALENIAK Krzysztof (III wyróżnienie: udział 4 etapach RDP)
15.     ŚWIETLIK Marek (Warszawa)
16.     WÓJCIK Monika (Warszawa)
17.     ZIĘTEK Agnieszka (Żyrardów)
18.     ZIĘTEK Wojciech (Żyrardów)

Komandor RDP
19.     OLEK Krzysztof (Kalisz)


6 RDP rozpoczął  się w Karpaczy Górnym. W ten pierwszy dzień przejechaliśmy przez Przesiekę, Cieplice Śląskie Zdrój, Sobieszów, Szklarską Porębę, Polanę Jakuszycką i Schronisko Orle z przepiękną panoramą Karkonoszy aż do Świeradowa Zdrój w górach Izerskich. Dalej przez czeskie Izery dojechaliśmy do ostatniego na RDP trójstyku trzech granic: Polski, Czech i Niemiec. Pierwszy dzień rajdu to była frajda dla górali. Trasa wiła przez wzgórza i pogórza Karkonoszy i gór Izerskich z sumą podjazdów ponad 1700 m i ponad 2300 zjazdów. Od Trójstyku do Bałtyku było już z górki. Przejechaliśmy przez kilka większych miast rozdzielonych granicą polsko-niemiecką: Görlitz/Zgorzelec, Gubin, Frankfurt nad Odrą/Słubice a także Szklarską Porębę, Frýdlant, Żytawa/Zittau, Forst (Lausitz), Kostrzyn nad Odrą, Szczecin, Anklam oraz Świnoujście.

Po drodze jechaliśmy i na ile czas pozwolił to zwiedzaliśmy: zamki, pałace, kościoły, klasztory, kopalnie inne ciekawe miejsca. Zobaczyliśmy przepiękne miejsca natury GEOPARKI, jeziora, parki krajobrazowe i narodowe, w tym: Karkonoski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa,  Park Mużakowski, Krzesiński Park Krajobrazowy, Park Narodowy „Ujście Warty", Cedyński Park Krajobrazowy, Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. W ostatnim dniu jazdy objechaliśmy zalew Szczeciński od strony Niemieckiej, przejechaliśmy przez wyspę UZNAM/USEDOM, aby w piątek wieczorem po 150 km odcinku w temperaturze ponad 40 stopni (taka temp. towarzyszyła nam praktycznie przez cały rajd) dotrzeć do Świnoujścia, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie 6 etapu jaki jak i całego rajdu DOOKOŁA POLSKI.


PROGRAM RAMOWY:
• 1 dzień - 01.06 sobota Kalisz - Karpacz (przejazd busem)
• 1 dzień - 01.06 sobota KARPACZ - ŚWIERADÓW ZDRÓJ (ok. 85km).
• 2 dzień - 02.06 niedziela - ŚWIERADÓW ZDRÓJ - ŁAGÓW (ok. 115 km).
• 3 dzień - 03.06 poniedziałek ZGORZELEC - BRODY (ok. 120 km).
• 4 dzień - 04.06 wtorek BRODY - DRZECIN (ok. 135 km)
• 5 dzień - 05.06 środa DRZECIN - MORYŃ (ok.115 km).
• 6 dzień - 06.06 czwartek MORYŃ - SZCZECIN ( ok. 110 km ).
• 7 dzień - 07.06 piątek SZCZECIN - ŚWINOUJSCIE ( ok.151 km)
• 8 dzień - 08.06 sobota ŚWINOUŚCIE- KALISZ(przejazd busem)


Lista atrakcji kulturalno - przyrodniczych odwiedzionych podczas 6 RDP

Sobota
•    Karpacz: Kościół Wang, , Kościół Ewangelicko - Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
•    Przesieka - wieś na wysokości 480–700 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku. Atrakcjami Przesieki są: Wodospad Podgórnej (547 m n.p.m.), Waloński Kamień, Chybotek, Kaskada Myi. Wieś słynie z pięknych widoków i malowniczego położenia.
•    Cieplice Śląskie-Zdrój: Park Zdrojowy, Pawilon Norweski, Uzdrowisko Cieplice, Pałac Schaffgotsch
•    Sobieszowo: Kościół pw. Świętego Marcina - najstarszy i najlepiej udokumentowany budynek w Sobieszowie. Zamek CHOJNIK - zamek na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m. Zamek murowany wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Nazwa oznacza zamek położony na górze porośniętej choiną – iglastymi drzewami z rodziny sosnowatych. (wejście na nogach dla chętnych)
•    Jagniątków: Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna,
•    Szklarska Poręba: Ski Arena, Skwer Radiowej Trójki
•    Polana Jakuszycka,
•    Schronisko "Orle" Góry Izerskie
•    Ścieżka dydaktyczna - Model Układu Słonecznego (Między schroniskami ,,Orle" i ,,Chatką Górzystów" jest ścieżka dydaktyczna, która odtwarza model Układu Słonecznego, gdzie Słońce i krążące wokół niego planety odwzorowane są w skali 1:1 mld
•    Chatka Górzystów, Polana Izerska
•    Schronisko PTTK na Stogu Izerskim (Schronisko położone jest na wysokości 1060 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Izerskich, na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej ok. 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. Schronisko góruje nad uzdrowiskami Świeradów-Zdrój i Czerniawa-Zdrój)
•    Świeradów Zdrój - Dom Zdrojowy Świeradów-Zdrój, Pijalnia wody mineralnej Górne Źródło, Źródełko dla Panów, Źródełko dla Pań, dolna stacja narciarska SKI & SUN Świeradów
Niedziela
•    Zamek Frýdlant, (Zamek należy do największych w Czechach, a zarazem na pograniczu polsko-czeskim. Stanowi również wspaniałe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou, W 1800 roku zamek, jako pierwszy w Europie Środkowej, został udostępniony zwiedzającym
•    Trójstyk: Polska - Czechy - Niemcy
•    Muzeum Historii Żytawy (klasztor franciszkanów) Żytawa. W latach 1319–1337 Żytawa znajdowała się pod panowaniem piastowskiego księcia jaworskiego Henryka I. Następnie przeszła we władanie Królestwa Czech. W 1346 Żytawa była jednym z miast-założycieli Związku Sześciu Miast. Na mocy postanowień pokoju praskiego w 1635 wraz z większą częścią Łużyc przypadła Saksonii. W 1806 Żytawa została częścią Królestwa Saksonii. Od 1871 w granicach zjednoczonych Niemiec. W czasie II wojny światowej w miejscowości znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.
•    Klasztor Sankt Marienthal, klasztor cysterek na Górnych. Klasztor został założony w 1234 r. przez Kunegundę Hohenstauf żonę króla czeskiego Wacława I. W 2006 r. zamieszkiwało go 16 zakonnic.
•    Barokowy pałac w Radomierzycach -, Budowę pałacu na sztucznej wyspie otoczonej podwójnym pierścieniem rzeki Nysy Łużyckiej rozpoczęto w 1713 roku na polecenie Joachima Zygmunta von Ziegler-Klipphausen, polsko-saskiego szambelana króla Augusta II Mocnego. Początkowo miał zostać wybudowany tzw. zakład wychowawczy dla panien szlacheckiego pochodzenia. Budowa zakończyła się w 1722 roku a wykańczanie i dekoracja wnętrz trwała do 1730 roku. Dzięki zakwaterowaniu króla Fryderyka Wielkiego w 1745 roku pałac zyskał sławę "Najpiękniejszego Pałacu Łużyc". W 1944 roku prowadzono tu ściśle tajne prace budowlane, czego efektem był opancerzony skarbiec do którego zwożono dokumenty szpiegowskie z całej Europy. Bywali tu m.in. król, cesarz i prezydent Niemiec. Podziwiali baśniowe dzieło najlepszych saskich architektów, ogrodników i rzemieślników. Kominów tu tyle, ile miesięcy w roku, 52 wielkich drzwi odpowiada liczbie tygodni, 365 okien - liczbie dni. Na terenie parku znajduje się stary młyn i kawiarnia.
•    Görlitz – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz. Do 31 lipca 2008 roku Görlitz było miastem na prawach powiatu. Leżące na europejskim szlaku Via Regia. Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych.
    Kościół św. Piotra i Pawła w Görlitz – kościół ewangelicko-augsburski położony w saksońskim Görlitz na pagórku nad Nysą Łużycką. Największy kościół halowy w Saksonii. Wznosi się wysoko nad Nysą Łużycką. Dzisiejszy kościół powstał na miejscu późnoromańskiego kościoła z XIII wieku. Z zewnątrz zwraca uwagę dzięki dwóm neogotyckim wieżom o wysokości 84 metrów. Wnętrze kryje między innymi wyjątkowe Organy Słoneczne (zrekonstruowane) składające się z 6000 piszczałek ułożonych w 17 słońc. Inne cenne elementy wnętrza to m.in. barokowy ołtarz ze sceną Wniebowstąpienia Pańskiego i ambona z końca XVII wieku.
•    Zgorzelec: najstarsza pisemna wzmianka o Görlitz/Zgorzelcu jest z 1071 r. Nazwa pochodzi od wyrazu gorzeć (prasłowiański. *gorěti). Określała ona miejsce wypalone, osadę powstałą na miejscu wypalonym. Dzisiejsza polska nazwa wzięła się od form łużyckich, tj. Zgórjelc i Zhorjelc. Formą zniemczoną jest Görlitz. Na przełomie X i XI w. gród Serbołużyczan zajęty i włączony do Polski wraz z Łużycami przez Bolesława I Chrobrego. Zgorzelec – obecna nazwa polskiej części miasta wprowadzona po II wojnie światowej obowiązująca od 19 maja 1946.


Poniedziałek
•    Wioska drewnianych domków na drzewie i most drewniany na Nysie.
•    Mużaków (Bad Muskau) –, miasto uzdrowiskowe w Niemczech, administracyjnie w kraju związkowym Saksonia nad Nysą Łużycką, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, siedziba wspólnoty administracyjnej Mużaków. Na terenie miasta znajduje się Park Mużakowski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  
•    Park Mużakowski  - inaczej Park Muskau. - został założony w 1. połowie XIX w. Twórcą parku – pomysłodawcą i autorem koncepcji – był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau. Park zajmuje 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką. Jest to największy park w stylu angielskim na terenie Polski. Park Mużakowski  wpisany na światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i pomnik Historii Polski. Jest on, jedynym na kontynencie europejskim, transgranicznym parkiem krajobrazowym. założony w celu ochrony szczególnego tworu geologicznego – moreny czołowej powstałej podczas zlodowacenia środkowopolskiego (Odry). Morena ma kształt podkowy o długości 40 km i szerokości 3–5 km. Przez środek łuku płynie Nysa Łużycka. Na terenie parku występują deniwelacje rzędu ok. 100 m. Obszar parku był w przeszłości terenem silnej działalności człowieka m.in.: eksploatacji węgla brunatnego.  Na trasie Zamek - Park Zamkowy i Most ANGIELSKI ,
•    Geopark Łuk Mużakowa - Łuk Mużakowa, z geologicznego punktu widzenia, jest spiętrzoną moreną czołową zlodowacenia południowo-polskiego gdzie zaburzeniu uległy różnowiekowe osady geologiczne. Położony jest na polsko-niemieckim pograniczu  i zajmuje centralną część Wzniesień Łużyckich i Wału Śląskiego Łuk Mużakowa jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu. 17 września 2011 roku Łuk Mużakowa uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego, obejmujący zarówno polską, jak i niemiecką część geoparku. Od 2011 roku, geopark – jako jedyny w Polsce – należy do Światowej Sieci Geoparków. Na trasie Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy i wieża widokowa. Geościeżka „Babina” została uznana siódmym cudem Polski przez czytelników National Geographic Polska
•    Pałac Brühla w Brodach - barokowy pałac, wybudowany w latach 1741–1753

Wtorek
•    Wieża widokowa, Brody, Jeziory Wysokie
•    Forst (Lausitz) – miasto we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Spree-Neiße. Leży nad Nysą Łużycką, środkiem której przebiega granica z Polską.
•    Ruiny kościoła farnego w Gubinie- Katedra / kościół parafialny – farny pod wezwaniem Świętej Trójcy, z połowy XV wieku, XVI wieku w Gubinie. Katedra była niegdyś jednym z najokazalszych kościołów na Dolnych Łużycach. Pierwsza wzmianka o bazylice w formie trójnawowej, zbudowanej w stylu romańskim pochodzi z roku 1324. Jej dzisiejszy wygląd spowodowała II wojna światowa, w której uległa sporemu zniszczeniu i w takim stanie pozostaje do dnia dzisiejszego.
•    Krzesiński Park Krajobrazowy - styk dwóch rzek: Nysy Łużyckiej i Odry
•    Klasztor Neuzelle – opactwo Cystersów znajdujące się w miejscowości Neuzelle w Niemczech na terenie Łużyc Dolnych, na południe od Frankfurtu nad Odrą w pobliżu granicy z Polską. Zespół klasztorny w obecnej postaci składa się z kościoła, zabudowań klasztornych, a także oranżerii i browaru.
•    Frankfurt nad Odrą – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 80 tys. mieszkańców.
    Kościół Mariacki we Frankfurcie nad Odrą – kościół w stylu ceglanego gotyku we Frankfurcie nad Odrą, znajdujący się nieopodal miejskiego ratusza i kilkaset metrów od dawnego przejścia granicznego z Polską.
    Pomnik Mikołaja Kopernika we Frankfurcie nad Odrą, Bischofspromenade
    Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Nazwa Viadrina pochodzi z łaciny i oznacza nad Odrą. Kontakty z Polską są priorytetem uczelni, dlatego też w 1998 utworzono Collegium Polonicum w Słubicach jako jednostkę wspólną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
    Most Graniczny Słubice - Frankfurt

Środa
•    Most graniczny w Kostrzyn nad Odrą
•    Muzeum Twierdzy Kostrzyn,
•    Ruiny Kościoła - Twierdza Kostrzyn,
•    Brama Berlińska, Odrą
•    Bastion Brandenburgia,
•    Brama Chyżańska,
•    Park Narodowy „Ujście Warty",
•    Góra Czcibora – wzniesienie morenowe w pasie Wzgórz Krzymowskich o wysokości 54,5 metra n.p.m. Na szczyt prowadzą 270-stopniowe, kamienne schody. Nazwa pochodzi od imienia Czcibora, brata Mieszka I, który w bitwie pod Cedynią dowodził jedną trzecią wojsk.Góra Czcibora (54,5m n.p.m.), która symbolizuje miejsce słynnej zwycięskiej bitwy Mieszka I nad wojskami margrabiego saskiego Hodona w 972 roku. Prawie 1000 lat po pierwszym zwycięstwie polskiego oręża, miała miejsce kolejna operacja militarna, przynosząca zapowiedź końca II wojny światowej. Bitwa o cedyńskie przedmoście w marcu i forsowanie Odry w kwietniu 1945 roku oraz były jednymi z najcięższych starć polskich żołnierzy w drodze na Berlin. O skali tej operacji świadczą mogiły na Cmentarzu Wojennych w Starych Łysogórkach. Za sprawą wydarzeń sprzed 70 lat, Cedynia wpisana została po raz kolejny do kart podręczników szkolnych – jako jeden z punktów szlaku pamięci: „Rejon Pamięci Narodowej Cedynia –Siekierki-Gozdowice”.
•    Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego - Siekierkowski Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach
•    Cedyński Park Krajobrazowy, Cedyński Park Krajobrazowy utworzony został 1 kwietnia 1993 roku, Rozporządzeniem Wojewody Szczecińskiego. Park obejmuje teren o powierzchni 308,5 km2, znajdujący się na obszarze gmin Chojna, Cedynia, Mieszkowice, i Moryń. Otulina Parku, licząca 531,2 km2 oprócz wymienionych już gmin, leży na terenie gmin Widuchowa i Trzcińsko Zdrój. Cedyński Park krajobrazowy jest obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest zachowanie, popularyzacja i upowszechnienie tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Znajdujące się w granicach parku grunty rolne, leśne i inne nieruchomości pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu.


Czwartek
•    Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Ducha - Moryń
•    Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich: Siekierki - Trzcińsko Zdrój - Gryfino
•    Winnica Turnau: Jedna z największych winnic w Polsce, Wszystko zaczęło się od Jerzego Turnaua, który był właścicielem ziemskim i twórcą kursów rolniczych we Lwowie. Wśród licznych potomków Jerzego Turnaua znalazł się też Grzegorz, który po pradziadku odziedziczył skłonności artystyczne. Odległych (geograficznie i zawodowo) kuzynów połączyła wiele lat temu przyjaźń i wspólne marzenie o powrocie do rodzinnych tradycji. Pewnego dnia panowie Zbigniew, Grzegorz, Tomasz i Jacek postanowili połączyć swoje siły i tak powstała Winnica Turnau. Winnica Turnau składa się z dwóch parceli mających w sumie 28 hektarów. Obsadzone są głównie szczepami solaris i johanniter, a także riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent i cabernet.
•    Park Narodowy Doliny Dolnej Odry - jedyny w Niemczech park narodowy doliny rzecznej. Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne torfowisko niskie z flora i fauną nie spotykaną już w dolinach innych, wielkich rzek europejskich. Obszar Parku pocięty jest gęstą siecią starorzeczy, kanałów, rowów i rozlewisk, o łącznej długości ponad 200 km.
•    Szczecin:
    Plac Brama Portowa
    Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła (Odbudowana w XVII wieku barokowa katedra rzymskokatolicka z iglicą o wysokości 110 metrów.)
    Stare miasto - rynek
    Zamek Książąt Pomorskich
    Brama Królewska w Szczecinie
    Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza (Nowa siedziba Filharmonii w Szczecinie powstała u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki, w miejscu, gdzie 130 lat temu swoją działalność rozpoczął Dom Koncertowy (Konzerthaus). Od 1884 roku stanowił centrum muzyczne miasta. Budynek poważnie zniszczony w czasie działań wojennych, w 1962 roku został rozebrany. Nowy obiekt, zgodnie z intencją jej autorów, wyrasta z poszanowaniem otoczenia i historii miejsca, współtworząc przyjazną, miejską przestrzeń, jednocześnie intrygując śmiałymi rozwiązaniami i oryginalnością bryły. Zgodnie z intencją projektantów budynek jest odwzorowaniem muzycznego ładu i konstrukcji instrumentu, którego fizyczna struktura wypełniona zostaje życiem i dźwiękami. Gmach Filharmonii w Szczecinie pierwszy raz wypełnił się muzyką we wrześniu 2014 roku. To początek nowej historii szczecińskiej sztuki muzycznej.
    Pomnik Ofiar Grudnia 1970  
    Muzeum Narodowe
    Tarasy Hakena, fontanna i Wały Chrobrego , Widok skarpy nazwanej Tarasami Hakena a teraz Wałami Chrobrego stał się najbardziej rozpowszechnioną i kojarzoną ze Szczecinem panoramą. To jedno z większych i najbardziej udanych rozwiązań architektonicznych miejskiej urbanistyki w Europie z początku XX wieku

Szczecin:

Stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. W VII–VI wieku p.n.e. istniała na tym terenie osada z okresu kultury łużyckiej. Wzgórze Zamkowe jest zamieszkane nieprzerwanie od ok. 700 roku n.e., możliwe jednak, że ciągłość udokumentowanej źródłami historii zasiedlenia tego miejsca sięga blisko 1850 lat. W czasach antycznych w okolicach Szczecina istniała miejscowość o nazwie Susudata.

Najstarsza osada grodowa w Szczecinie ma metrykę plemienną sięgającą końca VIII wieku. W 967 roku Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski. Ówczesny Szczecin składał się z trzech części: grodu, podgrodzia i portu. W 1532 miasto stało się stolicą Księstwa szczecińskiego.

W 1534 w mieście mieszkańcy przeszli na protestantyzm (luteranizm). W 1630 miasto zajęli Szwedzi. W roku 1654, w traktacie zawartym po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, Pomorze Zachodnie zostało podzielone między Brandenburgię a Szwecję – część Pomorza ze Szczecinem (w tym m.in. wyspy Uznam i Wolin) przypadła Szwecji, co umożliwiło Szwecji dokonanie rok później tzw. Potopu szwedzkiego – najazdu na Polskę. Działania wojenne podczas potopu szwedzkiego przyczyniły się do upadku gospodarczego miasta. W 1713 miasto zostało zajęte przez Prusy

W latach 1806–1813 Szczecin był pod okupacją francuską. 15 października 1939 utworzone zostało tzw. Wielkie Miasto Szczecin, istniejące do zakończenia wojny. Na tym terenie istniało ok. 100 obozów pracy przymusowej. Na skutek alianckich nalotów bombowych zniszczenia zabudowy wyniosły ok. 60–70%, portu wraz z przyległościami – 70–80%, obiekty przemysłowe zostały zaś zniszczone w 90%. W grudniu 1970 i sierpniu 1980 w Szczecinie miały miejsce strajki i demonstracje robotnicze, tu także podpisano tzw. porozumienia sierpniowe. Od 1999 Szczecin jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO.

Nazwa własna Szczecina jest pochodzenia słowiańskiego. Dawniej panowało przekonanie, że nazwa miasta pochodzi od szczeciny. Inni wywodzili ją od słowa ściek (ponieważ wody odrzańskie w tym rejonie bardzo powoli „ściekają” ku Bałtykowi). Nowsze badania postawiły bardziej prawdopodobną tezę, że Szczecin wziął swą nazwę od słowa „szczyt”, które oznaczało tarczę i przyrostka „-in” (Szczycin). Przez wieki Szczecin wielokrotnie zmieniał nazwy. Najstarsza wzmianka wymieniająca nazwę Stetin pochodzi z 1133. Nazwa Szczecin została urzędowo ustalona w 1946.


Piątek
•    Puszcza Wkrzańska: PUNKT WIDOKOWY - wieża w rezerwacie przyrody Świdwie (Wieża zlokalizowana jest około 20 kilometrów na północny-zachód od Szczecina. Z Tanowa należy skręcić na czerwony szlak i jechać przez Wegornik lub skręcić w Podbrzeziu i też czerwonym szlakiem dojechać do wieży przez Zalesie. Można też dojechać od strony Stolca)
•    TOEE-Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu
•    Dobieszczyn - granica - polana
•    Ueckermünde - Molo, rynek, duża ławka. Ueckermünde (pol. hist. Wkryujście, także Wkra) – miasto w Niemczech, położone w kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie, Miasto jest położone nad Zalewem Szczecińskim, na północno-zachodnim skraju Puszczy Wkrzańskiej. Znajduje się tutaj jeden z niewielu w granicach obecnych Niemiec, Zamek Książąt Pomorskich (Schloß der Herzöge von Pommern) - Zamek Książąt Pomorskich -Trzykondygnacyjny czteroskrzydłowy zamek z narożną wieżą typu bergfried powstał w 1546 roku z polecenia księcia Filipa I z wykorzystaniem warownego grodu Rochow. Podczas wojny trzydziestoletniej został mocno zniszczony i w 1730 roku, za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I, rozebrano trzy z jego skrzydeł, pozostawiając tylko dwie kondygnacje skrzydła południowego (w tym średniowieczną salę jadalną dostosowaną do wykorzystania jako więzienie) wraz z klatką schodową i średniowieczną wieżą. Zamek był wówczas siedzibą sądu, a od 1780 roku pełnił funkcję ratusza miejskiego. W 1908 roku spłonął barokowy hełm wieży wraz ze znajdującą się tam latarnią morską typu otwartego. Współcześnie w pomieszczeniach na parterze mieszczą sale obrad oraz ślubów. Wieża oraz klatka schodowa i sale pierwszego piętra tworzą siedzibę muzeum.
•    Anklam: Miasto zostało założone w XIII w., Od średniowiecza wchodziło w skład Księstwa Pomorskiego. W 1943 część miasta została zniszczona przez amerykański nalot na ulokowaną nieopodal fabrykę koncernu Arado (niemiecki producent samolotów powstały w roku 1925, jeden z pionierów zastosowania napędu odrzutowego w lotnictwie). Podczas walk w 1945 miasto zostało zniszczone w 80%. W latach 1949-1990 należało do NRD. W 1989 miało około 21,3 tys. mieszkańców, po zjednoczeniu Niemiec i związanych z tym zmian gospodarczych liczba drastycznie spadła i wynosi dziś 14,342 (2006).
•    Usedom (pol. Uznam) – miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, , na wyspie Uznam. W 2008 r. liczyło 1 880 mieszkańców. Usedom istniał dawniej jako osada słowiańska. Około 1130 roku biskup Otton z Bambergu nawrόcił tu na chrześcijaństwo książąt zachodniopomorskich. Przypomina o tym granitowy krzyż na murach dawnego grodu słowiańskiego. Umieszczony tam został w 1923. W czasach średniowiecznych Usedom był centrum politycznym i gospodarczym wyspy Uznam. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1298 roku. W roku 1475 miasto w znacznej części uległo spaleniu.
•    Ahlbeck (też Seebad Ahlbeck, pol. hist. Czernin) –. Pierwszymi kolonistami byli rybacy i młynarze, którzy przybyli tutaj ze Stargader Heide w 1699 r. W 1852 r. do Ahlbecku przybyli pierwsi urlopowicze. Johann Koch założył tu koło śpiewaków pieśni kościelnych jak również Komitet do pokrzepienia ewangelickiego domu Bożego, co przyczyniło się do organizowania zbiorów pieniędzy na budowę własnego kościoła. W lipcu 1894 r. odbyło się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Ahlbecku. Po przemianach politycznych, po 1991 roku nastąpiła gruntowna przebudowa urbanistyczna i modernizacja miejscowości. 1 stycznia 2005 trzy cesarskie uzdrowiska nad Bałtykiem na wyspie Uznam: Seebad Heringsdorf, Seebad Ahlbeck i Seeheilbad Bansin, na wniosek władz i za zgodą mieszkańców połączono w jedną gminę pod nazwą Ostseebad Heringsdorf.
    Molo zostało wybudowane w 1899 r. o długości 280 m w głąb morza. W 1993 roku molo zostało odrestaurowane na wzór współczesnej architektury. Molo w Ahlbecku, jako jedne z nielicznych we wschodniej części Bałtyku, w 1970 r. zostało uznane za zabytek. Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar szafkowy zdobiony girlandami ufundowany przez kuracjuszy w 1911 r.
 
Tekst: Krzysztof Olek

Zdjęcia: Krzysztof Olek

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem