Zwykły rower jest pojazdem napędzanym siłą mięśni
Rower jadący pod górę jest pojazdem napędzanym siłą woli

"Tour de Calisia" X Setka Cyklisty

IMG 9750 wynikPo raz dziesiąty  -  jubileuszowy odbył się Rajd Tour de Calisia organizowany przez KTK”CYKLISTA” przy Kaliskim Oddziale PTTK im. Stanisława Graevego. W bieżącym roku na starcie przed kaliskim ratuszem stawiło się pięciuset  uczestników z różnych zakątków Polski.  Wielu z nich przybyło w przeddzień aby stawić się wczesnym rankiem na start. Już około godziny 6.00 zgłaszali się pierwsi uczestnicy, każdy otrzymał pakiet startowy zawierający regulamin rajdu, mapę trasy  i coś na wzmocnienie: drożdżówki, banany oraz wodę mineralną. Uczestników Rajdu powitał Prezydent Miasta Kalisza Pan Grzegorz Sapiński oraz Prezes Oddziału Kaliskiego PTTK Pan Mateusz Przyjazny i Komandor Rajdu Marek Glapiński. Nie zabrakło przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Przed wyruszeniem na trasę wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia. Sygnał do startu dał Prezydent Miasta wystrzałem z pistoletu hukowego. Początkowy odcinek rajdu, przebiegał ulicami Kalisza w eskorcie policji, która towarzyszyła także rowerzystom na ważnych skrzyżowaniach i na końcowym etapie rajdu.

Każda z 25 grup miała osobę prowadzącą i zamykającą, wyznaczonych przez organizatora. W tym miejscu należy dodać że na  trasie byli obecni motocykliści, którzy podobnie jak w ubiegłym roku zadbali aby nikt nie zabłądził i wszyscy bezpiecznie dotarli do mety. Nie zabrakło opieki medycznej, rowerzystom towarzyszył ambulans, a także serwis rowerowy i samochód z zaopatrzeniem.  Przy kaliskim seminarium  nastąpił podział na grupy, które wyruszały na sygnał zastępcy komandora rajdu Roberta Skoniecznego.  Trasa licząca jak w latach ubiegłych dystans 100 km prowadziła przez tereny powiatu kaliskiego i pleszewskiego. Uczestnikom z powietrza towarzyszyły dwa drony, które rejestrowały przebieg rajdu. Na całej trasie obecna była Pani fotograf, która utrwaliła wszystko na zdjęciach.  Uczestnicy zawitali m.in. do Turska gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne oraz miejsce zrzutów broni dla AK w czasie II wojny światowej.  Kolejne miejsce to wioska indiańska w Józefowie koło Chocza, tutaj można było spotkać prawdziwego szeryfa i zajrzeć do indiańskich namiotów, poczuliśmy się jak na dzikim zachodzie. W tym ciekawym miejscu był czas na kawę i herbatę oraz kolejne zdjęcie wszystkich uczestników wspólnie z szeryfem, gospodarzem tego miejsca. Ale trzeba było wracać do rzeczywistości, przed nami było do pokonania jeszcze sporo kilometrów. Trasa rajdu była urozmaicona, jechaliśmy wśród pól i przez lasy, drogami asfaltowymi i polnymi.  Zawitaliśmy do Stawiszyna, najmniejszego miasta w Polsce, które może poszczycić się ponad siedemset letnią historią. W centrum gotycki kościół ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego, nieopodal kościół ewangelicki usytuowany na fundamentach zamku królewskiego zniszczonego przez Szwedów. Tutaj zostaliśmy przyjęci na łonie przyrody i ugoszczeni ciastkami i wodą, pojawił się samochód RedBulla i każdy chętny mógł wzmocnić swoje siły przed finiszem. Nie brakło odważnych, którzy dla ochłody zażywali kąpieli w stawie. Wyruszamy ze Stawiszyna do Biernatek gdzie przewidziany jest ostatni odpoczynek przed metą. Kiedy przejeżdżamy przez Goliszew spotyka nas orzeźwiająca niespodzianka, strażacy z miejscowej OSP polewają nas wodą, to było jak pobyt w SPA, przywraca nam siły. Dojeżdżamy do parku w Biernatkach, tutaj znajduje się dworek w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. Po krótkim odpoczynku i zaopatrzeniu w wodę ruszamy by pokonać ostatni etap. Po godzinie piętnastej pierwsi uczestnicy docierają na metę, która jak w ubiegłym roku znajduje się na Stadionie Miejskim. Tutaj na wszystkich czeka obiad. Po posiłku każdy odbiera imienną statuetkę  z rąk Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego Mateusza Przyjaznego. Ponadto przewidziano puchary w następujących kategoriach:

- dla najliczniejszej grupy zorganizowanej otrzymali:
     I miejsce   -   STR " CIKLO"PTTK Konin                                                           
    II miejsce   -   koło PTTK „Z buta” przy SEiRP w Kaliszu
   III miejsce   -   Grupa Jacka

- dla najstarszego uczestnika rajdu otrzymali:  
   Lucjan Stefański  -   KTK” Cyklista” w Kaliszu  ( 83 lata)
   Beata Marszał      -  Ciklo PTTK Konin

- dla najmłodszego uczestnika rajdu otrzymali:
   Jakub Cieślak   -     KTK ”Cyklista” w Kaliszu ( 9 lat )
   Eliza Stobienia  -    Klub Turystyki Rowerowej Sieroszewice

- dla najliczniejszej rodziny otrzymali:
  Marlena, Rafał, Patryk, Jadwiga, Józef Goralowie

- dla grupy, która przejechała najdłuższą trasę aby dotrzeć na start rajdu w Kaliszu otrzymali:   
  Świętokrzyska grupa „Activ”  
                           
Na zakończenie odbyło się losowanie nagrody ufundowanej przez jednego ze sponsorów, bagażnika rowerowego na samochód.                                                                                                                                                             Rajd został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza, Kaliskim Oddziałem PTTK im. Stanisława Graevego i OSRiR w Kaliszu.  Komitet organizacyjny rajdu w liczbie 7 osób to członkowie naszego Klubu: Marek Glapiński ( komandor rajdu ), Robert Skonieczny ( zastępca komandora rajdu ), Jacek Ptak ( serwis rowerowy ), Jadwiga Goral, Józef Goral, Dominika Płucienniczak i Jacek Szczepański. Oprócz wymienionych w organizację rajdu zaangażowało się  wiele osób zarówno członków Klubu jak i niezrzeszeni sympatycy tego przedsięwzięcia. Dużym wsparciem w realizacji całego przedsięwzięcia byli sponsorzy: PHU Agora, FHUP „Abler” Sp. z o.o. , PSS”Społem”, CEKTOF, Urząd Gminy w Stawiszynie. Jesteśmy wdzięczni Wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby kolejny raz pasjonaci jazdy na rowerze mogli wyruszyć tak licznie na drogi ziemi kaliskiej. Dziękujemy za zaangażowanie i składamy szczere  podziękowania za towarzyszenie nam w tym dziele. Jak wspominaliśmy wcześniej, na trasie rajdu towarzyszyły uczestnikom drony i fotograf. Wszystkich, którzy pragną przeżywać kolejny raz wspólnie spędzony czas zapraszamy do oglądania  filmu i zdjęć na stronie internetowej naszego klubu. Mamy nadzieję, że będą to miłe wspomnienia dla tych, którzy pokonali trasę rajdu, a dla pozostałych będą zachętą do spędzania wolnego czasu w sposób czynny na rowerze, indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Zapraszamy na drogi naszego kraju, jest wiele dróg do przejechania, wiele miejsc wartych zobaczenia, piękne krajobrazy i spotkania z ludźmi, bezcenne. Dla wszystkich chętnych nie zabraknie bogactwa przeżyć. Polska jest piękna i nadal nieodkryta.

Tekst: Jolanta GlapińskaZdjęcia: Zielona Żyrafa


Zdjęcia: Krzysztof Wydra

Zdjęcia: Bogusław Monczyński

Zdjęcia: Władysław WojtulewiczAutor filmu: Tomasz Chajduk

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem