Jest częścią twojego ciała, a wszystkie ruchy na nim są całkowicie naturalne
- kiedy tak poczujesz się na rowerze, będziesz dobrym kolarzem
- John Tomac

Wiślana Trasa Rowerowa

 

 

                                                         Płynie Wisła płynie po polskiej krainie ………

                                                         A dopóki płynie Polska nie zaginie…..
                     

Uczestnicy wyprawy Antonina Bejnar

                                 Bogusław Monczyński

Członkowie : KTK „ KTUKOL” Głuchołazy i KTK „CYKLISTA” Kalisz oraz Bogusław członek nr 999 KZKG RP.

 
Termin wyprawy 29 maj d 13 czerwiec 2018 rok.

 
Trasa wypraw: Wisła Ustroń Zdrój-Skoczów-Wisła Mała-Goczałkowice Zdrój-Grzawa-Oświecim-Zator-Tyniec-Kraków-Niepołomice-Hebdów-Przemyków-Opatowiec-Nowy Korczyn-Szczucin-Pacanów-Baranów Sandomierski-Tarnobrzeg-Sandomierz-Zawichost-Annopol-Piotrowin-Kazimierz Dolny-Puławy-Gołab-Dęblin-Kozienice-Swierże Górne-Magnuszew-Mniszew-Czersk Konstancin Jeziorna i Warszawa.

Zwiedzane obiekty: Muzeum Beskidzkie im A. Podżarskiego w Wiśle , Muzeum Hutnictwa i kuźnictwa w Ustroniu Zdrój , Muzeum im. G. Morcinka , Zamek Królewski, Kopiec Kościuszki Kraków , zamek w Niepołomicach , Muzeum Historii Drogownictwa w Szczucinie , Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie , Zamek w Baranowie Sandomierskim , Muzeum Diecezjalne i Wystawę Świat Ojca Mateusza w Sandomierzu , Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu dolnym , Muzeum Regionalne PTTK w Puławach , Muzeum Rowerów w Gołębiu , Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie , Muzeum Regionalne w Kozienicach , Zamek w Czersku , Centrum Handlowe „Stara Papiernia” w Konstancinie Jeziorna , zamek Królewski , Łazienki , Pałac Kultury i Nauki oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

Zdobyte Odznaki Krajoznawcze w stopniu BRĄZ : Międzynarodowa Odznaka Turystyczna ,Wiślańska Odznaka Turystyczna , Sandomierska Odznaka Regionalna , Miłośnik Kazimierza Dolnego , Twierdza Dęblin , Znam Tychy i okolice i Odznakę Mazowiecką.

Relacja:

Nie sposób jest rozpocząć Wiślanej Trasy Rowerowej nie znaleźć źródła Wisły i tak w drugim dniu pobytu w Wiśle udaliśmy się na Baranią górę gdzie wypływają potoki źródłowe Białej i Czarnej Wisełki . Natomiast Barania Góra to kopulasty szczyt o wysokości 1220 m w południowo wschodniej części Beskidu Ślaskiego ,Wspaniale nam minął dzień na spacerze górskim .w drodze powrotne zatrzymaliśmy się w jeszcze funkcjonujący Schronisku PTTK PRZYSŁOP na wysokości 900 m.n.p.m. pod Baranią górą. W Wiśle nocowaliśmy w najtańszym hotelu na całej trasie 35,00 zł. od osoby Hotel PIAST -POLECAMY !!!!

Kolejne dni to już jazda na rowerze przez piękne tereny położone nad brzegiem Wisły .Wielokrotnie przekraczaliśmy Wisłę przez mosty lub przeprawy promowe . Mogliśmy podziwią miejsce gdzie do Wisły wpada Dunajec. Podczas naszej planowanej trasy rowerowej kilka krotnie zbaczaliśmy z trasy by podziwiać ciekawostki naszej pięknej Ojczyzny. I tak udaliśmy się do Wsi Zalipie , która znajduje się w województwie małopolskim w powiecie dąbrowskim w gminie Olesno .

Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku. WARTO ODWIEDZIĆ !!!

W kolejnych dniach naszej wyprawy zwiedzaliśmy wyżej wymienione obiekty.

Z dodatkowych atrakcji jakie nas spotkały po drodze to w Krakowie trzydniowe obchody Miasta Krakowa, spotkanie z ludźmi kultury oraz turystami którzy pokonywali WTR w odwrotnym kierunku , oraz pielgrzymów wracających z Hiszpanii z drogi Św. Jakuba.

Tą wyprawę zaliczamy do bardzo udanych i będziemy ją kontynuować do Helu od 27 sierpnia B.R.

Od momentu wyjazdu do zakończenia przejechaliśmy 910 km. Pogoda dopisała ,rowery wytrzymały bez awarii.

Kolejna relacja we wrześniu.

Tekst: Tosia i Bogusław


Zdjęcia: Bogusław Monczyński
 

                                                                                  

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem