Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem
- Marco Pantani

SWR " Muzeum Elementarza" Kuźnica Grabowska

DSC 3237 wynikPierwsze w tym roku Sobotnie Wędrówki Rowerowe odbyły się 21.04.18 r. Po godzinie ósmej sprzed pomnika Ikara przy Galerii Amber ponad 40 rowerzystów wyruszyło w kierunku Kużnicy Grabowskiej, w której to mieści się Muzeum Oświaty im. Mariana Falskiego.    Wcześniej jednak cykliści w miejscowości Renta odwiedzili panią Bożenę Zadkę, założycielkę zespołu folklorystycznego „Zaprośnianki” jak i właścicielkę Izby Regionalnej z zabytkowymi rekwizytami związanymi z tutejszym regionem oraz odtworzonymi komnatami z okresu powojennego.
6 km dalej dotarliśmy do wspomnianego muzeum z odrestaurowaną klasą szkolną z lat 50-tych XX wieku, zbiorem elementarzy z całego świata w tym również i egzemplarzami Falskiego, na których to wychowało się kilka pokoleń Polaków.
Kawy wypite, pamiątkowe zdjęcia przed rzeźbą tego autora zrobione, odśpiewane zostało również tradycyjne „sto lat” dla jubilatki Renaty z tut. muzeum więc wyruszyliśmy w dalszą drogę. Początkowo leśnymi, ale piaszczystymi duktami obraliśmy kurs na Brzeziny, w których to oczekiwał na nas rzeźbiarz Zdzisław Gotfryd. Po wstępnym przywitaniu i oprowadzeniu nas po swoim „królestwie” artysta przystąpił do pokazu praktycznego. Około 20 minut zajęło mu wykonanie wizerunku sowy z przygotowanego pnia drewna lipowego. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego czynu i kunsztu z jakim operował narzędziami.
  W Jego galerii znajdowało się sporo prac wyrzeźbionych przez mistrza lecz zagadkowym przedmiotem okazała się płaskorzeźba wykonana z Czarnego Dębu. Surowiec ten jest bardzo rzadkim materiałem dostępnym w przyrodzie, a to tylko zwykły dąb „leżakujący” w wodzie kilkaset lat.
 Po serdecznym podziękowaniu wraz z zapowiedzią ponownych odwiedzin w lipcu, odchudzona grupa wyruszyła w drogę powrotną na Kalisz ale trasą spokojniejszą czyli Brzeziny- Opatówek.

Relacja: Jarosław Karpisiewicz


Zdjęcia: Krzysztof Wydra

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem