UWAGA! PRZEGLĄDASZ NIEAKTUALNY REGULAMIN!
ZOBACZ REGULAMIN Z 2012 ROKU
I. Zasady ogólne
§ 1
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanawia Kolarską Odznakę Turystyczną, zwaną w skrócie KOT.
§ 2
Celem ustanowienia KOT jest zachęcenie do poznawania piękna kraju, jego historii, współczesnego dorobku oraz do uprawiania turystyki kolarskiej, jako jednej z form aktywnego wypoczynku.
§ 3
KOT może zdobywać turysta po ukończeniu 10 roku życia.
§ 4
- Wszystkie ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania KOT i jej odpowiednią rangą.
- Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK może w drodze uchwały pozbawić turystę prawa posiadania KOT za popełnienie czynów nie licujących z godnością obywatela RP, za pogwałcenie zwyczajów turystycznych lub działanie na szkodę PTTK.
§ 5
Wzór KOT ustala Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.
II. Stopnie odznaki i warunki jej zdobywania
§ 6
- KOT posiada siedem stopni: brązowy, srebrny, złoty, duży brązowy, duży srebrny, duży złoty i za wytrwałość.
- KOT w poszczególnych stopniach przyznaje się kolejno, rozpoczynając od stopnia brązowego.
§ 7
- O przyznanie KOT może ubiegać się turysta, który wykaże w sposób określony niniejszym regulaminem, że odbył wymaganą ilość wycieczek kolarskich i pokonywał trasy zgodnie z obowiązującym prawem o ruchu drogowym.
- Podstawowym dowodem odbycia wycieczek jest "Książeczka wycieczek kolarskich" wypełniona trwałym środkiem piszącym przez ubiegającego się o KOT i poświadczona zgodnie z przepisami rozdziału IV.
- Szczegółowe warunki do spełnienia, od których uzależnione jest przyznanie KOT, określone są w tabeli niniejszego regulaminu.
- Komisja Turystyki Kolarskiej ZG w wyjątkowych przypadkach może w drodze uchwały przyznać zasłużonemu działaczowi turystyki kolarskiej odznakę z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
III. Zasady punktacji
§ 8
- Za udział w wycieczkach, obozach, rajdach itp. imprezach kolarskich przyznaje się określoną niżej liczbę punktów, które oprócz innych kryteriów (wymienionych w tabeli) stanowią podstawę do przyznania KOT:
- Punktacja podstawowa:
- za każdy dzień jazdy rowerem podczas wędrówek jednodniowych - 10 pkt.
- za każdy dzień wędrówek wielodniowych (minimum 1,5 dnia) - 15 pkt.
- Punktacja dodatkowa:
- za udział w centralnej imprezie turystyki kolarskiej (ogólnopolski zlot p.t.kol. oraz centralny zlot turystów kolarzy) - premia - 30 pkt.
- za zwiedzanie miast, miejscowości, zabytków i pomników przyrody, po złożeniu zespołowi weryfikacyjnemu ustnego lub pisemnego opisu zwiedzanych obiektów od 5 do 20% punktów przyznanych zgodnie z przepisami § 8 pkt 1 lit. Aa i Ab. Wysokość premii obliczana jest od limitu punktów na dany stopień odznaki, nie zaś od faktycznie zgromadzonych punktów i uzależniona jest od wartości krajoznawczej opisu.
- Wycieczki indywidualne mogą być powtarzane tylko raz na dany stopień odznaki; zapis ten nie dotyczy wycieczek odbywanych w ramach imprez turystycznych (rajdy, zloty, obozy wędrowne) pod warunkiem potwierdzenia powtarzanej trasy pieczątką rajdową.
- Wycieczka nie jest uznana za powtórzoną, jeżeli przynajmniej 15-km jej odcinek przebiega inną trasą niż wcześniejsze przejazdy odnotowane w książeczce wycieczek kolarskich.
- Przy zaliczaniu parków narodowych i obiektów krajoznawczych ujętych w załączniku do niniejszego regulaminu należy dokonać osobnego wpisu w książeczce wycieczek kolarskich, wykorzystując całą rubrykę na potwierdzenie zwiedzanego obiektu, bez wpisu punktów. Do uznania ważności potwierdzenia wymagany jest odcisk pieczątki z nazwą miejscowości. Udokumentowanie zwiedzania może być dokonane także przez zamieszczenie zdjęcia zainteresowanej osoby na tle zwiedzanego obiektu.
- Zwiedzanie polskich parków narodowych oraz obiektów krajoznawczych ujętych w załączniku do niniejszego regulaminu jest zaliczane na KOT także w czasie wycieczek innych niż rowerowe.
- Poczynając od srebrnej KOT dopuszcza się zaliczanie punktów na wycieczkach zagranicznych, przy czym na mały srebrny i mały złoty KOT liczba uznanych punktów nie może przekroczyć 30% wymaganej punktacji, na duże stopnie KOT liczba wycieczek zagranicznych nie jest limitowana.
- W przypadku uzyskania większej ilości punktów od wymaganej, nadwyżka jest uwzględniana przy przyznawaniu odznaki wyższego stopnia.
§ 9
Długość odcinka, który należy przejechać na rowerze w ciągu jednego dnia wynosi minimum 15 kilometrów.
§ 10
Szybkość jazdy powinna być dostosowana do warunków, w jakich wycieczka się odbywa, sprzętu kolarskiego oraz kondycji turystów. Zawsze i w każdym przypadku należy mieć na uwadze kardynalną zasadę turystyki: na pierwszym miejscu należy stawiać cel krajoznawczy, zadowolenie z jazdy, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
IV. Książeczka wycieczek rowerowych i tryb przyznawania KOT
§ 11
- Turysta ubiegający się o KOT powinien prowadzić rejestr wycieczek w "Książeczce wycieczek kolarskich" według wzoru ustalonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.
- Każdy odcinek dzienny wymaga potwierdzenia zgodnie z § 12, w sposób nie budzący wątpliwości co do kierunku i czasu jazdy.
§ 12
Potwierdzeń przejazdu mogą dokonywać:
- Przodownicy turystyki kolarskiej potwierdzający przejazdy (podpis oraz numer legitymacji przodownika bądź odcisk pieczątki p.t.kol. z numerem legitymacji), w których osobiście uczestniczyli, jak również te, w których nie brali udziału o ile nie mają wątpliwości, że zapis jest zgodny z rzeczywistością. Przodownik może także potwierdzać własne przejazdy tras wycieczkowych.
- Instytucje państwowe, spółdzielcze, samorządowe lub społeczne, urzędy pocztowe, placówki handlowe itp. Do uznania ważności potwierdzenia wymagany jest odcisk pieczątki instytucji z nazwą miejscowości.
- Na imprezach szkolnych dopuszcza się potwierdzenie uczestnictwa podpisem wychowawcy i pieczątką szkoły organizującej imprezę.
§ 13
Uprawnienia do weryfikacji i przyznawania KOT posiadają:
- regionalne (wojewódzkie) rady turystyki kolarskiej, oddziałowe komisje turystyki kolarskiej oraz kluby mające uprawnienia oddziałowych komisji turystyki kolarskiej w zakresie weryfikacji wycieczek oraz przyznawania KOT w stopniu brązowym, srebrnym i złotym.
- regionalne (wojewódzkie) rady turystyki kolarskiej oraz upoważnione przez KTKol. ZG PTTK oddziałowe komisje lub kluby turystyki kolarskiej w województwach, w których nie ma regionalnych rad - stopniach dużym brązowym i dużym srebrnym.
- Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK poprzez centralny referat weryfikacyjny i jego filie - w stopniu dużym złotym i za wytrwałość.
§ 14
- Ubiegający się o KOT, po spełnieniu wymogów określonych niniejszym regulaminem, powinien przekazać "Książeczkę wycieczek kolarskich" do referatu weryfikacyjnego dowolnej komisji lub klubu turystyki kolarskiej PTTK.
- Przy składaniu "Książeczek wycieczek kolarskich" na stopnie duże, zainteresowany zobowiązany jest dołączyć wykaz zwiedzonych obiektów krajoznawczych i parków narodowych ze wskazaniem w nim miejsca potwierdzenia każdego obiektu (nr książeczki i strona z pieczątką obiektu).
- Weryfikacja książeczki powinna nastąpić najpóźniej w ciągu miesiąca od daty złożenia książeczki. W tym terminie ubiegający się o odznakę powinien zostać powiadomiony o dokonaniu weryfikacji, uzyskać odpowiednią adnotację w "Książeczce wycieczek kolarskich", na podstawie której może zakupić odznakę w najbliższej placówce PTTK. Zweryfikowane "Książeczki wycieczek kolarskich" powinny być wręczane w sposób uroczysty.
- Od decyzji odmawiającej przyznanie KOT przysługuje odwołanie do Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK.
§ 15
- Niniejszy regulamin, uchwalony w dniu 24 lutego 2007 r. na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Sulejowie, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.
- Z tym dniem turyści posiadający mały złoty lub niższy KOT zdobywają odznakę wg postanowień niniejszego Regulaminu.
- Z dniem 31 grudnia 2007 r. traci moc Regulamin KOT obowiązujący od 1 stycznia 1976 r.
- W regulaminie konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK ("Informator" KTKol. ZG PTTK nr 234/XII 1995 oraz "Regulaminowe kompendium rowerowe", Warszawa 2003, s.53-57) w pkt 4 ustęp I za każdą zdobytą odznakę dodać zapis: "dużą brązową - 5 pkt."
V. Wymagana liczba punktów dla zdobycia KOT oraz warunki dodatkowe
Stopień KOT | Liczba punktów | Warunki ogólne |
Brązowy |
100 |
Punkty za udział w kolarskich imprezach turystycznych nie mogą być zdobywane w okresie dłuższym niż 24 miesiące. |
Srebrny |
400 |
|
Złoty |
800 |
Zdobywanie punktów za wycieczki i zwiedzanie powinno się odbywać również poza województwem, które zamieszkuje ubiegający się o odznakę. |
Duży brązowy |
1000 |
Zwiedzenie w Polsce: 1 parku narodowego i 5 obiektów krajoznawczych. |
Duży srebrny |
1200 |
Odbycie 2 wycieczek 6-dniowych, zwiedzenie w Polsce dalszych 3 parków narodowych i następnych 15 obiektów krajoznawczych. |
Duży złoty |
1500 |
Zwiedzenie w Polsce 5 kolejnych parków narodowych i dalszych 25 obiektów krajoznawczych. |
Za wytrwałość |
7 x 100 |
Może ją uzyskać turysta, który posiada dużą złotą KOT i przez 7 lat (niekoniecznie kolejnych) uzyskał minimum 100 pkt. w każdym roku. |
Komisja Turystyki Kolarskiej
Zarządu Głównego PTTK
Załącznik do regulaminu KOT
Obiekty krajoznawcze obowiązujące zdobywających duże stopnie KOT
- Arkadia k. Łowicza - park romantyczny z budowlami
- Augustowski Kanał - zbudowany w latach 1824-1839 zabytek sztuki inżynierskiej
- Baranów Sandomierski - zamek
- Binarowa gm. Biecz - późnogotycki drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła
- Biskupin - rezerwat archeologiczny
- Blizne gm. Jasienica Rosielna - późnogotycki drewniany kościół parafialny
- Bochnia - kopalnia soli kamiennej
- Brzeg - zamek Piastów śląskich
- Boguszyce k. Rawy Mazowieckiej - drewniany, późnogotycki kościół pw. św. Stanisława, wzniesiony w 1558 r.
- Chełm - popijarski kościół parafialny
- Chełmno nad Wisłą - średniowieczny układ przestrzenny z murami obronnymi i 17 basztami
- Częstochowa - zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze
- Dębno Podhalańskie - kościół pw. św. Michała Archanioła
- Frombork - zespół zabudowań Wzgórza Kopernika
- Gdańsk - Kościół Mariacki
- Gdańsk - zabudowa Głównego Miasta
- Gdańsk - ratusz Głównego Miasta
- Gdańsk - zespół Wielkiej Zbrojowni
- Gdańsk - zespół Twierdzy Wisłoujście
- Gdańsk - pole bitwy na Westerplatte
- Gniezno - gotycki kościół archikatedralny Wniebowzięcia NMP z pozostałościami budowli romańskiej
- Góra Świętej Anny - krajobraz kulturowo-przyrodniczy
- Haczów n. Wisłokiem - drewniany kościół późnogotycki
- Henryków n. Oławą - pocysterski zespół klasztorny
- Jarosław n. Sanem - zabytkowy układ urbanistyczny
- Jawor n. Nysą Szaloną - barokowy, ewangelicki kościół Pokoju, drewniany, konstrukcji szkieletowej
- Kalwaria Zebrzydowska - zespół kulturowo-krajobrazowy klasztoru i parku pielgrzymkowego
- Kamień Pomorski - zespół katedralny
- Kazimierz Dolny n. Wisłą - staromiejski zespół architektoniczny
- Kielce - pałac biskupów krakowskich (obecnie oddział Muzeum Narodowego)
- Kraków - zabudowa Wzgórza Wawelskiego
- Kraków - zabudowa Śródmieścia
- Kraków - Kościół Mariacki
- Kraków - Sukiennice
- Kraków - kościół św. Anny przy ul. św. Anny
- Kraków - pozostałości obwarowań miejskich
- Kraków - zespół klasztorny jezuitów z kościołem pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej
- Kraków - Collegium Maius (obecnie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
- Kraków - zespól klasztorny augustianów (kościół św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej)
- Kraków - zespół klasztorny na Bielanach (kobiety wpuszczane są tylko w 12 wyznaczonych dni roku: 7 II, 25 III, w Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało, 19 VI i w niedzielę po św. Romualdzie, 15 VIII, 8 IX, 8 XII oraz w pierwszy dzień Bożego Narodzenia; furta z pieczątką otwarta w godz. 9-11 oraz 15-17)
- Krasiczyn k. Przemyśla - zamek Krasickich
- Krzemionki Opatowskie k. Ostrowca Świętokrzyskiego - rezerwat archeologiczny
- Krzeszów w Sudetach - zespół opactwa cystersów
- Legnickie Pole - zespół klasztorny benedyktynów
- Leżajsk - klasztor bernardynów
- Lidzbark Warmiński - zespół zamkowy
- Lipnica Murowana k. Bochni - późnogotycki drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda
- Lubiąż n. Odrą - zespół opactwa cystersów
- Lublin - kaplica pw. św. Trójcy na zamku
- Łańcut - zespół zamkowo-parkowy
- Łęknica nad Nysą Łużycką - Park Mużakowski
- Malbork - zamek krzyżacki
- Maurzyce k. Łowicza - zbudowany w 1927 r. na rzece Słudwi pierwszy w świecie spawany most drogowy
- Nieborów k. Łowicza - zespół pałacowy
- Ostrów Lednicki - ruiny palatium (zamku książęcego z X w.)
- Oświęcim - Muzeum Zagłady (hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz)
- Paczków - średniowieczny układ urbanistyczny
- Podklasztorze k. Sulejowa - zespół opactwa cystersów
- Poznań - (Ostrów Tumski) kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła z pozostałościami kamiennej bazyliki przedromańskiej
- Poznań - Ratusz Staromiejski (obecnie Muzeum Historii m. Poznania)
- Poznań - pojezuicki kościół farny św. Stanisława przy ul. Gołębiej
- Przemyśl - zespół urbanistyczny w obrębie dawnych murów miejskich
- Pszczyna - pałac (dawny zamek gotycki; obecnie Muzeum Wnętrz)
- Racławice - teren historycznej Bitwy Racławickiej
- Radzyń Chełmiński - zamek krzyżacki
- Sandomierz - zabudowa Starego Miasta
- Sandomierz - kościół pw. św. Jakuba z klasztorem dominikanów
- Sękowa k. Gorlic - późnogotycki drewniany kościół parafialny
- Srebrna Góra - twierdza srebrnogórska
- Stargard Szczeciński - kościół pw. NMP
- Strzelno k. Inowrocławia - zespół klasztorny norbertanek
- Świdnica - barokowy, ewangelicki kościół Pokoju, konstrukcji szkieletowej
- Tarnowskie Góry - Sztolnia Czarnego Pstrąga
- Tarnowskie Góry - podziemia zabytkowej Kopalni Srebra
- Toruń - zabudowa Starego i Nowego Miasta
- Toruń - Ratusz Staromiejski
- Toruń - kamienica pod Gwiazdą (obecnie Muzeum Okręgowe)
- Toruń - bazylika pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
- Toruń - kościół pw. św. Jakuba
- Toruń - kościół pw. NMP
- Trzebnica - zespół klasztorny cystersek
- Ujazd k. Opatowa - zamek Krzyżtopór
- Warszawa - Stare Miasto
- Warszawa - zespół pałacowo-parkowy Łazienki
- Warszawa - zespół pałacowo-parkowy Wilanów
- Wąchock - zespół opactwa cystersów
- Wiśnicz Nowy - późnogotycki zespół zamkowy (obecnie muzeum)
- Wieliczka - zabytkowa kopalnia soli
- Wrocław - katedra pw. św. Jana Chrzciciela
- Wrocław - Ratusz Staromiejski
- Wrocław - Hala Stulecia (Hala Ludowa)
- Wrocław - zespół zabudowy Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej
- Zamość - zespół zabudowy miasta w granicach dawnej twierdzy
- Zamość - XVI-wieczny zespół kolegiacki
- Żagań - zespół pałacowy