Termin rajdu: 3-16.09.2013
Trasa rajdu:Kietrz - Jastrzębie Zdrój - Cieszyn - Koniaków-Żywiec - Jeleśnia - Maków Podhalański - Zubrzyca Górna - Chochołów - Zakopane - Jaszczurówka - Bukowina Tatrzańska - Czorsztyn - Krościenko - Łącko - Stary Sącz - Piwniczna - Krynica - Grybów - Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla - Komańcza - Cisna - Ustrzyki Górne - Ustrzyki Dolne - Bircza - Przemyśl
Uczestnicy rajdu:Antonina Bejnar
Bogusław Monczyński
Członkowie klubów:KTK „CYKLISTA” Kalisz
K.T.K „KTUKOL” Głuchołazy
Długość przejechanej trasy:875 km
Opis wyprawy:3 września rano wyruszyliśmy do Prudnika, mieliśmy pecha – lał deszcz. Przemoczeni dotarliśmy na stację PKP, by dojechać do Raciborza, gdzie wyruszyliśmy na VI etap rajdu – zaświeciło słoneczko, deszcz już nie padał. Pogodę słoneczną mieliśmy do końca naszej wyprawy. W kolejnych dniach rajdu odwiedzaliśmy zabytkowe obiekty, muzea i skanseny Podziwialiśmy przepiękne widoki gór Polskich. Przejechaliśmy Beskidy, Tatry, Pieniny i Bieszczady. Nocowaliśmy w najdłuższej wsi w Polsce – Zawoi, która ciągnie się 21 km. Nr domu 2509. Po tygodniu jazdy dotarliśmy do Zakopanego – nocleg na kwaterze prywatnej na Krzeptówkach z widokiem na Giewont. Przerwę w podróży poświęciliśmy na spacer po górach, odwiedziliśmy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie są pochowani zasłużeni górale.
Podczas jazdy korzystaliśmy z możliwości spożywania regionalnych przysmaków. Na trasie spotkaliśmy miłośników wypraw rowerowych. Odwiedzaliśmy informacje turystyczne i urzędy miast, gdzie wymienialiśmy się materiałami promocyjnymi. My zostawialiśmy materiały, które otrzymaliśmy z Biura Promocji Miasta Kalisza. Kolejne dni mijały bardzo szybko i po dwóch tygodniach uciążliwej wspinaczki po terenach górzystych dotarliśmy do Przemyśla. Kolejne dwa dni poświęciliśmy na zwiedzanie miasta i okolic. W pierwszym dniu odwiedziliśmy muzea i uczestniczyliśmy w święcie ulicy – było wiele atrakcji. W drugim dniu udaliśmy się do wsi Bolestraszyce, gdzie zwiedziliśmy przepiękne arboretum, mogliśmy podziwiać wspaniałe rośliny oraz kompozycje, mieliśmy też okazję zwiedzić muzeum przyrodnicze i prywatne zbiory muszli morskich – żal było wyjeżdżać. No ale wszystko ma swój początek i koniec!
W Przemyślu zakończyliśmy Rajd Dookoła Polski, przejechaliśmy go w ciągu kolejnych sześciu lat, pokonując trasę o długości 3522 km. Zdobyliśmy wiele odznak krajoznawczych. Poszerzyliśmy nasze grono znajomych. Mamy wiele wspaniałych wspomnień. Już teraz myślimy o tym, gdzie pojedziemy w przyszłym roku.
Po powrocie do Głuchołaz dowiedziałem się, że w dniu 21 września odbędzie się XI Ogólnopolski Bieg Uliczny Służb Mundurowych – takiej okazji nie mogłem sobie odmówić – pobiegłem (teren górzysty, nie to co w Wielkopolsce), ale warto było.
Po krótkim odpoczynku wyjedziemy w dniu 3 października do Gniezna na Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Relację przekażemy po powrocie.
W czasie rajdu zdobyliśmy:
Odznakę Turysta Ziemi Raciborskiej
Odznaka Znam Przemyśl
Odznaka Znam Ziemię Przemyską
Tosia i Bogusław