Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Tosia i Boguś – czerwiec na kole

Czerwiec na kole3 czerwca – Tosia przyjeżdża do Ostrowa Wielkopolskiego koleją. Spotykamy się na dworcu, gdzie rozpoczynamy naszą 20-dniową wyprawę rowerową. Tego dnia dojeżdżamy do Kalisza.
4 czerwca – w godzinach porannych pakujemy nasze sakwy i wyruszamy na Ogólnopolski Zlot "Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski" do Powidza. Jedziemy do Konina przez Russów, Kościelec, Tuliszków i Żychlin. Po drodze zwiedzamy dworek Marii Dąbrowskiej. Na nocleg zatrzymujemy się w Koninie. Kolejny dzień wyprawy zaprowadził nas do Powidza, po drodze zwiedzamy w Gosławicach Muzeum Ziemi Konińskiej. Następny przystanek w Kazimierzu Biskupim, gdzie chcemy zwiedzić Kościół i klasztor – to, z powodu kapitalnego remontu, niestety się nam nie udaje. Około godziny 16.00 dojeżdżamy do bazy zlotu – Powidzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Jeziorem Powidzkim.
W kolejnych dniach zlotu pokonywaliśmy trasy parku krajobrazowego, gdzie odwiedzaliśmy ciekawe zabytkowe miejsca oraz spotykaliśmy się z mieszkańcami, którzy zapoznawali nas z tradycją i kulturą tego regionu.
Po powrocie do bazy uczestniczyliśmy w konkursach: strzeleckim z broni pneumatycznej i sprawnościowym. W godzinach wieczornych biesiadowaliśmy przy ognisku i pieczonych kiełbaskach, które przygotował organizator. W zlocie uczestniczyło 150 rowerzystów z całej Polski. Najliczniejsza grupa przybyła z Ostrowa Wielkopolskiego, z Klubu Turystyki Kolarskiej "Bicykl-1977". Kalisz reprezentowało 3 rowerzystów, w tym 2 klubowiczów KTK "Cyklista". Organizatorem zlotu był Klub Turystyki Rowerowej "Sigma" z Poznania. Rysiu Rurka – Komandor – na pożegnanie zaprosił uczestników na kolejny zlot w przyszłym roku, lecz nie podał jeszcze miejsca, gdzie się spotkamy. Podczas trwania imprezy poszerzyły się nasze znajomości z kolegami z innych klubów, spotkaniom towarzyszyły opowieści o rowerowych wyprawach i klubowych zmaganiach związanych z organizacją rajdów.

Po zakończeniu zlotu, 8 czerwca, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Konina. Po drodze zatrzymaliśmy się w Ślesinie, gdzie akurat odbywał się kolejny etap cyklu GARMIN Iron Triathlon. Następny przystanek, tradycyjnie na tej trasie, to Licheń. W kolejnym dniu jazdy w kierunku Kalisza zatrzymujemy się w Lądzie, w miejscu, gdzie mieści się Dyrekcja Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego oraz opactwo Cystersów.
10 czerwca – przerwa w podróży – czas odświeżenia garderoby i przygotowani do wyprawy na Szlak Orlich Gniazd.
11 czerwca – wyjeżdżamy do Wielunia, po drodze odwiedzamy Grabów nad Prosną, gminę Klonowa i Kraszewice.
12 czerwca – od rana zwiedzamy Wieluń. Po południu ruszamy do Częstochowy, gdzie zatrzymujemy się na dwa dni w celu lepszego poznania tego miasta.
14 czerwca – zwiedzamy: Olsztyn, Złoty Potok, Czatachową i Żarki. Dojeżdżamy do Podlesic, gdzie w dniach 14-21 czerwca uczestniczymy w 54. Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej. W kolejnych dnach zlotu odwiedzamy historyczne miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzamy ruiny zamków i warowni: w Mirowie, Bobolicach, Ogrodzieńcu. Wieczorami, w towarzystwie przewodników jurajskich, wspinamy się na Górę Zborów, z której można podziwiać przepiękne skały wapienne. Bierzemy udział w wycieczce autokarowej Szlakiem Zabytków Techniki. Zwiedzamy dwie podziemne trasy turystyczne: Sztolnię "Czarnego Pstrąga" i Zabytkową Kopalnię Srebra. Trasy turystyczne to podziemna tajemnicza kraina z XVI do XIX w., powstała po wyeksploatowaniu rud srebra, ołowiu i cynku. W 2004 r. podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolnia "Czarnego Pstrąga" zostały wpisane na prestiżową listę "Pomników Historii".

W czasie trwania zlotu odbywały się spotkania z pracownikami GOPRu, władzami lokalnymi i wieloma ciekawymi mieszkańcami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Krąg naszych przyjaciół rowerowych znacznie się powiększył, zawiązały się nowe znajomości. W czasie trwania zlotu zwiedziliśmy miejsca wskazane w regulaminach regionalnych odznak krajoznawczych, dzięki czemu zdobyliśmy odznaki jednostopniowe: Ziemia Lelowska, Szlakiem Warowni Jurajskich, Szlakiem Orlich Gniazd, Znam Zawiercie i Okolice, Przyjaciel Myszkowa i trzy stopnie (brązową , srebrną i złotą) odznaki Miłośnik Jury. We wrześniu 2013 roku ukończyliśmy Rajd Dookoła Polski. Na uroczystym podsumowaniu zlotu Prezes Komisji Turystyki Kolarskiej przy Zarządzie Głównym PTTK wręczył nam statuetki potwierdzające jego przejechanie. Tegoroczny zlot został przez uczestników oceniony bardzo wysoko. Trasy były urozmaicone, widoki przepiękne, baza noclegowa przygotowana "perfect", tak że każdy wyjeżdżał do domu zadowolony. Za rok zlot odbędzie się na Kaszubach, jego organizatorem będzie Gdański Odział PTTK. W miesiącu sierpniu spotykamy się w Witnicy na 63. Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy PTTK.
Po zakończeniu zlotu w dniu 21 czerwca wyruszyliśmy w dalszą drogę Szlakiem Orlich Gniazd do Krakowa. W ciągu dwóch dni zwiedziliśmy kolejne ruiny zamków i warowni: w Smoleniu, Bydlinie, Rabsztynie i Pieskowej Skale. W Chechle oglądaliśmy Pustynię Błędowską. Ostatni odcinek naszej wyprawy przebiegał przez Ojcowski Park Narodowy. Doliną Prądnika, wśród malowniczych krajobrazów, wjechaliśmy do Krakowa. 23 czerwca pociągiem wróciliśmy do Głuchołaz. Pod domem liczniki pokazały 1012 kilometrów. Pełni radości z udanej wyprawy oczekujemy na kolejny wyjazd.

Tosia i Bogusław

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem