Rower: udzielasz się towarzysko, wypoczywasz i nabierasz tężyzny fizycznej - i wszystko to jednocześnie

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne22 czerwca o godz. 17.30 w sali nr 36 kaliskiego ratusza odbędą się konsultacje społeczne dotyczące opracowania pn. "Koncepcja tras rowerowych dla Kalisza". W trakcie spotkania będzie można zapoznać się z propozycją przebiegu tras rowerowych na terenie miasta Kalisza oraz wnosić uwagi do przygotowywanego opracowania.

Rowerowy Budżet Obywatelski

Budżet ObywatelskiTydzień temu ogłoszone zostały wyniki tegorocznego głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Co wszystkich rowerzystów powinno cieszyć w sposób szczególny, to duża liczba dofinansowanych projektów dotyczących infrastruktury rowerowej. Nie powinno to jednocześnie dziwić – nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że rowerzystów na kaliskich drogach jest coraz więcej, a sam rower staje się coraz popularniejszych środkiem codziennego transportu.

Wśród projektów mających największy wpływ na komfort i bezpieczeństwo rowerzystów wymienić należy m.in.: oświetlenie ścieżki rowerowej w ciągu Wału Matejki, opracowanie projektu na budowę kładki rowerowej nad rzeką Prosną przy moście Św. Wojciecha, opracowanie projektu na połączenie zaprojektowanej kładki przy moście kolejowym z Wałem Piastowskim i Wałem Matejki, przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Waszawskiej z realizacją I Etapu (Garncarska-Toruńska), czy też zakup stacji samoobsługowej do naprawy rowerów na osiedlu Sulisławice.

Teraz pozostaje jedynie mieć nadzieję, że projekty te zostaną rzeczywiście zrealizowane (i nie skończą jak zeszłoroczny projekt drogi rowerowej wzdłuż ul. Śródmiejskiej), będzie to realizacja przeprowadzona z głową i z uwzględnieniem właściwych standardów oraz że projekty obejmujące jedynie przygotowanie dokumentacji, ostatecznie zostaną sfinalizowane też w rzeczywistości.

Kaliski rower miejski

Rower miejskiJak część osób mogła już zauważyć, od piątku 25 września w 3 miejscach Kalisza stoją stanowiska roweru miejskiego. System zamontowany jest na okres testowy 2 tygodni. Przez ten czas badane będzie zainteresowanie rowerem miejskim w naszym mieście.
Operatorem systemu jest Nextbike – lider w branży rowerów miejskich w Polsce.
Stacje umiejscowione są przy Hali Arena, przy ratuszu oraz przy Urzędzie Miejskim (ul. Kościuszki). Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne. Za dłuższy czas użytkowania roweru pobierana jest opłata.

Szczegóły oraz rejestrację do systemu można znaleźć na stronie www.kaliskirowerpubliczny.pl. Raz dokonana rejestracja pozwala na użytkowanie rowerów we wszystkich miastach (w Polsce i na świecie) obsługiwanych przez Nextbike.

Kaliszanie wśród rowerowych laureatów

Kręć KilometryZakończyła się już tegoroczna edycja akcji "Kręć kilometry", w ramach której rowerzyści mogli "zbierać" kilometry dla swojego miasta, a o której można było przeczytać również na naszej stronie. Nagrodą dla miast z czołówki listy były kolorowe stojaki rowerowe. Kalisz uplasował się na 22 pozycji zaraz za Helem, z liczbą 35 346 km. Stojaki miało tymczasem otrzymać... 20 miast.
Jak jednak oświadczyli organizatorzy akcji, mieszkańcy obu tych miast za swoją determinację również zostaną wyróżnieni i liczba nagrodzonych miast została rozszerzona właśnie do 22!

Kręć Kilometry

Kręć Kilometry1 maja wystartowała nowa edycja ogólnopolskiej akcji "Kręć Kilometry". Tak jak wcześniej, jej głównym celem jest popularyzacja jazdy na rowerze, a głównym założeniem zbieranie kilometrów dla swojego miasta – 20 najaktywniejszych miast otrzyma aż 100 stojaków rowerowych. Oprócz tego każdy uczestnik akcji ma możliwość brania udziału w rywalizacjach, w których do wygrania są liczne nagrody. Wszystkie szczegóły na stronie www.kreckilometry.pl.

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej RodzinyRodzina to rzecz niezwykle ważna, przyzna to każdy. Cieszy więc bardzo wprowadzona jakiś czas temu Karta Dużej Rodziny. A jeszcze bardziej (szczególnie wszystkich turystów) cieszyć powinno włączenie się w program Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Dzięki temu właśnie większe rodziny odwiedzające np. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich mogą liczyć aż na 20% zniżki w opłacie za nocleg. Aktualny wykaz zgłoszonych obiektów można znaleźć na stronach PTTK. Na tę chwilę na liście (tutaj) znajduje się 51 miejsc.

Rowery za kilometry

Do udziału w bardzo ciekawej akcji zaprasza Fundacja Ekologiczna Rower PomagaARKA – za każde przejechane przez rowerzystów 5 000 km sponsorzy akcji fundują rowery, które są następnie przekazywane dzieciom z domów dziecka.
Każdy rowerzysta ma możliwość dodania informacji o przejechanych przez siebie kilometrach na stronie www.rowerpomaga.pl. Jedyne dane, jakie trzeba podać, to imię i nazwisko, punkt startowy i końcowy wycieczki oraz liczbę przejechanych kilometrów. Nie ma wymogu rejestracji ani podawania innych danych osobowych.
To, że jazda na rowerze to połączenie przyjemnego z pożytecznym, wie chyba każdy. Takie akcje dodają jednak temu stwierdzeniu nowego wymiaru face smile

Kontuzja

KontuzjaZima z całą pewnością jest porą roku nieco mniej przyjazną rowerzystom niż lato. Choć również i w tych białych miesiącach na rowerze można jeździć (co więcej – widok rowerzysty jadącego w śniegu jest z roku na rok coraz popularniejszy), nie ulega wątpliwości, że trzeba zachować szczególną czujność i uwagę. A i to nie jest w stanie nas czasem w 100% uchronić przed upadkiem, który wielu rowerzystom zdarza się częściej właśnie o tej porze roku. Co zatem zrobić, gdy zdarzy nam się nagłą kontuzja? Skrótowo przedstawia to artykuł z cyklu Akademii Rowerowej Cezarego Zamany, dostępny: tutaj.

Rowerowa zima

rowerizima3Jedni mówią, że dopiero, inni na nią i tak narzekają. Jakkolwiek by było, za oknami widać dobrze, że zima już przyszła i przez pewien czas na pewno będzie nam towarzyszyć. Czy to zatem czas, aby porzucić 2 kółka i przesiąść się na 4? Bynajmniej! Prawdziwym rowerzystom i zima nie straszna! Trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach, które nie tylko uprzyjemnią nam jazdę, ale też sprawią, że będzie ona bardziej bezpieczna. Za krótki poradnik posłużyć może poniższy artykuł. Choć napisany już jakiś czas temu, aktualny jest każdej zimy. Miłej lektury face smile
PS Powyższe zdjęcie pochodzi z 2012 r. Aktualnie na ulicach na szczęście jest jeszcze w miarę czarno...

To, że zima przyszła na dobre, widzi każdy. Jednak tego, że na rowerze można jeździć również w takich warunkach, nie każdy już przyjmuje do wiadomości. A to błąd!Tak jak w cieplejszej atmosferze, również teraz jazda na dwóch kółkach sprawdza się wyśmienicie jako sposób na dojazd do pracy, na stracenie zbędnych kilogramów, na zachowanie formy oraz po prostu jako wypełniacz wolnego czasu i relaks. (Czytaj więcej...)

Rowerowe góry

Dobra informacja dla miłośników rowerów i gór jednocześnie. Południe naszego kraju staje się coraz bogatsze w trasy rowerowe. Po stawiającym silnie na jednoślady regionie Gór Izerskich, przyszedł czas na nasze najwyższe góry.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja o projekcie "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr".Pętla wokół Tatr W jego ramach już wkrótce (prace trwają) powstać ma ponad 250-kilometrowa pętla wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi. Na trasie zaprojektowano również miejsca widokowo-postojowe.

Na początku grudnia władze Zakopanego poinformowały natomiast o poważnym postępie w realizacji projektu "Bike’owe Zakopane". W ramach tego przedsięwzięcia powstać mają: Rowerowe Trasy Komunikacyjne zlokalizowane w Zakopanem (26 km), Rowerowe Trasy Rekreacyjne (45,5 km na terenie Zakopanego i 25 km w Kościelisku), Rowerowe Trasy Ekstremalne (6,7 km w Zakopanem i 33 km w Kościelisku), Rowerowa Trasa Muzealna (14,5 km w Zakopanem) oraz kilometrowa Turystyczna Trasa Nocna. Przy ścieżkach powstać mają specjalne "Bike Stopy" oraz "Miejsca Odpoczynku Rowerzystów". Bike'owe ZakopaneCo więcej, trasy mają być odwadniane, dzięki czemu ułatwione powinno być korzystanie z nich w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na obecnym etapie realizacji projektu są już dostępne m.in. wizualizacje wspomnianych przystanków (do zobaczenia: tutaj).

Tę dobrą informację psuje trochę fakt, że środki na drugą ze wspomnianych inwestycji (ok. 90 mln zł) trzeba będzie dopiero pozyskać. Dzięki widocznej dużej wartości projektu można jednak mieć nadzieję, że nowa perspektywa finansowa pozwoli na jego realizację dosyć szybko. Optymistycznie do tego nastawieni są również urzędnicy.

Co ciekawe, ze zbudowanych tras (zarówno w projekcie "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr", jak i "Bike’owe Zakopane") w okresie zimowym będą mogli korzystać… narciarze, jako że służyć one będą jako trasy do narciarstwa biegowego. W tej kwestii miejmy jednak nadzieję, że zarządcy dróg w innych częściach Polski, zdając sobie sprawę z różnic w klimacie pomiędzy południem Polski a jej pozostałym obszarem, nie wpadną na podobny pomysł – w innych częściach Polski lepiej ścieżki zimą odśnieżać! face smile
Być może w ślad za tą popularyzacją roweru w górach pójdą także władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, dopuszczając w końcu również możliwość dojazdu jednośladem do Morskiego Oka? Przy wielkiej ogólnopolskiej kłótni o konie i meleksy, rower zdaje się być znacznie mniej kontrowersyjny…

Ranking "Rower w mieście"

RowertourW dostępnym jeszcze do czwartku listopadowym wydaniu magazynu Rowertour znaleźć można ranking "Rower w mieście". Objęto nim 41 największych polskich miast i pokazano, jak bardzo lub jak mało przyjazne są one rowerzystom. Jest w nich zatem i Kalisz. Jak wypadł? Teoretycznie mógł gorzej – nie znalazł się na ostatnim miejscu... Mógł jednak również duuużo lepiej. Ostatecznie zajął bowiem 33 miejsce!!!

Do drugiej tury wyborów prezydenckich jeszcze parę dni. Jedyne, co pozostaje, to zachęcić obu kandydatów do wejścia do kiosku – ranking jasno pokazuje, jak można łatwo podnieść swoje szanse wśród rowerowych kaliszan.

Nowe stojaki

Jak część osób zapewne zauważyła, od pewnego czasu w Kaliszu pojawiają się nowe stojaki rowerowe. Jest to wynik złożonego do ZDMu wniosku o ustawienie, w ślad za tymi postawionymi w zeszłym roku, kolejnej części stojaków, do których rower można przypiąć bezpiecznie i bez obaw o odkręcenie przez złodzieja koła lub jego uszkodzenie przez stojaki typu "wyrwikółko". Z nowych stojaków można już skorzystać przed Urzędem Miejskim w Kaliszu, przed siedzibą Villi Calisia, przy dworcu kolejowym, przy Hali Arena, przy targowisku przy 3 Maja i na Nowym Rynku. Kolejne będą sukcesywnie stawiane.

Rowerzyści na wałach

paragrafW niedzielę, 11 maja, Prezydent RP podpisał nowelizację Prawa wodnego. W swoim zamyśle ma ona ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych – ta na obecną chwilę jest niestety zabroniona.

Nowelizacja ustawy pozwoli także na budowanie dróg rowerowych poza drogami przeznaczonymi dla samochodów. Będą one jednocześnie traktowane jako inwestycje celu publicznego. Jest szansa, że nowe zapisy nie będą puste – Kancelaria Prezydenta przygotowuje skierowany do gmin bezpłatny poradnik w sprawie ścieżek rowerowych – ukazać ma on się w drugiej połowie czerwca.

Nowelizacja ułatwi rowerzystom nie tylko kontakt z przyrodą podczas przemierzenia rowerowych szlaków, ale także zdobywanie odznak, m.in. Ogólnopolskiej Kolarskiej Odznaki PTTK "Wiślana Trasa Rowerowa" czy też przygotowywanej właśnie nowej odznaki, jaka wkrótce będzie ogłoszona przez nasz Klub – szczegóły już za jakiś czas face-smile

Z rowerem legalnie do autobusu

KLAW dniu dzisiejszym w życie weszły przepisy umożliwiające przewóz (w dodatku bezpłatny) rowerów autobusami KLA. Chodzi dokładnie o uchwałę Rady Miejskiej Kalisza Nr XLII/566/2013 z dnia 20 grudnia 2013 r., zmieniającą uchwałę w sprawie przepisów porządkowych i opłat dodatkowych związanych z przewozem osób i bagażu publicznymi środkami transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej na terenie miasta Kalisza. Jak widać na stronie KLA, regulamin przewoźnika (dostępny tutaj) został już dostosowany do nowych przepisów.
Jak słusznie zauważyli kaliscy radni, możliwość ta nie będzie zapewne zbyt często wykorzystywana, niemniej jednak może się przydać np. w przypadku poważniejszej awarii jednośladu. Do tej pory rower znajdował się wśród przedmiotów, których nie można było przewozić.

Rower w mieście za kilka lat

Kto nie oglądał dzisiaj Dzień Dobry TVN, polecam wywiad z Zuzanną Skalską, cenioną trendwatcherką. Od 6:50 - oczywiście poruszona kwestia rowerów, tym razem w kontekście ich użytkowania w mieście face-smile
ddtvn

KLA i rowery

KLAGwiazdkowy prezent przygotowali dla rowerzystów kaliscy radni. W zeszłym tygodniu, pomimo początkowo różnych zdań na ten temat, pozytywnie zaopiniowana została uchwała dopuszczająca możliwość przewozu roweru w autobusach Kaliskich Linii Autobusowych. Teraz pozostaje czekać, aż zapisy tych ustaleń znajdą się w regulaminie KLA.

Kolejne udogodnienia dla rowerzystów

Na ulicach Kalisza widać kolejne z obiecanych nam rowerowych udogodnień.
Przypomnijmy – na wniosek naszego Klubu i zgodnie z poczynionymi z Zarządem Dróg Miejskich ustaleniami, w Kaliszu stanąć miały w kilku miejscach (na początek) stojaki rowerowe, do których jednoślady można przypiąć bezpiecznie i wygodnie. Jakiś czas temu postawiona została pierwsza ich część. Aktualnie na drogach widać już kolejne. Te nowe usytuowane są przy Centrum Informacji Turystycznej, siedzibie PTTK, na Zawodziu oraz przed siedzibą ZDM.

Inną nowością, jest obiecane podczas rozmów udostępnienie dla rowerzystów kaliskiego Rynku Głównego. Pod umieszczonych na wlocie ul. Śródmiejskiej znakiem „zakaz ruchu w obu kierunkach” widoczna jest już tabliczka „nie dotyczy rowerów”, dzięki czemu wokół ratusza można już jeździć w pełni legalnie i bez obaw o mandat. Brakuje jeszcze takich tabliczek przy innych drogach prowadzących pod ratusz, ale miejmy nadzieję, że to tylko konieczność małej kosmetyki.

Cieszymy się, że nasze głosy są słyszane i dziękujemy dyrektorowi i pracownikom Zarządu Dróg Miejskich za realizację uzgodnionych kwestii. Mamy jednocześnie nadzieję, że to dopiero początek współpracy.

W mijający weekend doszło także do nieformalnego spotkania z przedstawicielami Grupy Aktywistów Kaliskich „Rowerem do nowoczesności", którzy niedawno również rozpoczęli działania na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej w Kaliszu. Z wieloma postulatami Grupy będziemy zapewne zbieżni.

Pierwsze profesjonalne stojaki już postawione!

Jakiś czas temu informowaliśmy o piśmie skierowanym przez nasz Klub do dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu, p. Krzysztofa Gałki ws. kaliskiej infrastruktury rowerowej, głównie profesjonalnych stojaków na rowery. Z wielką przyjemnością na ulicach dostrzec można dzisiaj pierwsze efekty tego listu oraz późniejszych rozmów!
Stojaki stanęły już w trzech miejscach - przy ul. Kolegialnej (na przeciwko Delegatury Urzędu Marszałkowskiego), przy prawej (patrząc na główne wejście) ścianie ratusza oraz przy ul. Kazimierzowskiej. Już wkrótce mają się pojawić w kolejnych miejscach. Co bardzo istotne, nie są to kolejne z tzw. "łamikółek", do których przypiąć można jedynie koło roweru, a wszelkie próby stabilnego postawienia naszego jednośladu kończą się zazwyczaj fiaskiem. Nowe stojaki pozwalają na przypięcie zarówno koła, jak i ramy roweru oraz jego stabilne oparcie nawet wtedy, gdy jest obciążony sakwami.

W najbliższym czasie zaobserwować będzie można również inną zmianę - nie każdy pewnie wie, że jazda rowerem przy kaliskim ratuszu jest aktualnie... niedozwolona. Na Głównym Rynku obowiązuje całkowity zakaz ruchu wszelkich pojazdów. Niedługo jazda rowerem ma się tam już stać w pełni legalna.

Zmiany w oznakowaniach szlaków rowerowych

W echu słów prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat umożliwienia rowerzystom poruszania się po wałach przeciwpowodziowych (informacja do przeczytania np. tutaj), warto wspomnieć o innych pozytywnych zmianach w naszym prawie. Może tylko kosmetycznych, ale z pewnością wskazujących na to, że jesteśmy zauważani.
W dniu 6 sierpnia wydane zostały nowe rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dotyczące oznakowania szlaków rowerowych. Większość z ich zapisów wchodzi w życie już 13 sierpnia, tak więc być może efekty zmian zauważymy już wkrótce na naszych rowerowych trasach. Wprowadzane rozporządzeniem tabliczki będą posiadały pomarańczowe tło i symbol lub napis barwy czarnej. Co bardzo istotne, ich przód wykonany będzie z folii odblaskowej, co z pewnością ułatwi jazdę nocą. Co więcej – nowe znaki mogą być również namalowane na jezdni. Innymi nowościami będą m.in. drogowskazy kierujące nas do szlaków rowerowych, jak również tabliczki informujące o trudnościach na szlaku.
Zmiany w oznakowaniach
Pełny wykaz zmian we wspomnianych rozporządzeniach:

Kalisz dla rowerzystów

kaliszdlarowerzystowOstatnie dni to czas wzmożonej aktywności kaliskich rowerzystów, którym na sercu leży rozwój Kalisza również od strony "rowerowej".

Nasz Klub złożył na ręce dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu prośbę o ustawienie w naszym mieście profesjonalnych stojaków rowerowych. Po pierwsze, umożliwi to zarówno nam, jak i innym kaliszanom, bezpieczne pozostawienie roweru w konkretnym miejscu i załatwienie wszystkich spraw, które chcemy, bez obaw o nasz rower. Po drugie, przyczyni się do popularyzacji ruchu rowerowego w Kaliszu - wszak cóż może zachęcać do jazdy na rowerze bardziej, niż widoczne elementy profesjonalnie przygotowanej dla rowerzystów infrastruktury? Po trzecie, lecz wcale nie mniej ważne - w końcu nie musielibyśmy się wstydzić przed naszymi kolegami - rowerzystami, odwiedzającymi nasze miasto na swoim turystycznym szlaku. Póki co, nie mają oni nawet możliwości pozostawienia roweru m.in.: przed źródłem informacji na temat miasta i regionu - Centrum Informacji Turystycznej, przed ratuszem najstarszego miasta w Polsce,  przed promowanym w przewodnikach Zawodziem, a tak naprawdę przed jakimkolwiek innym ważnym miejscem w Kaliszu…

Innym, wartym szerokiej promocji, jest działanie podjęte przez Kaliską Inicjatywę Miejską, a mające na celu promocję i współpracę z rowerzystami w zakresie powstania w Kaliszu kontrapasów. Więcej na ten temat na stronie:
http://kaliskainicjatywamiejska.pl/2013/03/24/rowery-pod-prad/

Ostatni przykład doraźnego odśnieżenia na naszą prośbę ścieżek rowerowych, którymi biegł Rajd Wieczorową Porą, pokazał, że współpraca z kaliskimi urzędami jest możliwa. Tak więc pozostaje mieć nadzieję, że nasze głosy będą również teraz i w przyszłości wysłuchane. Wspólnie jesteśmy w stanie zdziałać dużo dobrego dla rowerzystów z Kalisza oraz tych, którzy odwiedzają nasze miasto na swoim turystycznym szlaku, a nasze działania, ze strony Klubu i innych kaliskich rowerzystów polegające na popularyzacji turystyki rowerowej i codziennej jazdy rowerem, a ze strony kaliskich urzędów na budowie i utrzymywaniu infrastruktury rowerowej przyjaznej rowerzystom, mogą się idealnie dopełniać. Za obie inicjatywy trzymajmy teraz mocno kciuki!

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem