
W styczniu otrzymaliśmy zaproszenie od Bractwa Świętego Jakuba z Więcławic Starych do wzięcia udziału w indywidualnej Pielgrzymce Dziękczynnej za Pontyfikat i Kanonizację Bł. Jana Pawła II. Zaproszenie przyjęliśmy, a pielgrzymkę podzieliliśmy na trzy rodzaje turystyki: rowerową, pieszą i górską.
7 lutego udaliśmy się do Tłokini Kościelnej, do Kościoła pw. Św. Jakuba, skąd pieszo przeszliśmy do Kalisza. Kolejny etap, górski, to udział w XII zimowej wycieczce na Ślężę, organizowanej przez Klub Turystyki Górskiej „Watra”. Przeszliśmy drogę Św. Jakuba na trasie: Sobótka – Ślęża – Sobótka.
Ostatni, najważniejszy, to etap rowerowy – 28 lutego udałem się pociągiem do stacji Wrocław Psie Pole, a stamtąd rowerem do Oławy i Brzegu. Tu dołączyła Tosia i już we dwoje podążaliśmy dalej przez Lewin Brzeski i Skorogoszcz na nocleg do Niemodlina. Tego dnia trasa wyniosła 100 kilometrów. Kolejny dzień: wyjeżdżamy na trasę Niemodlin-Łambinowice, gdzie odwiedzamy Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Dalej jedziemy do Nysy i Głuchołaz. Tu "wybija" 70. kilometr i kończymy pielgrzymkę.
Kolejne dni, dzięki sprzyjającej aurze, poświęcamy dalszej turystyce. 2 marca udajemy się do Czech przez Górę Parkową. Wracamy również górami. 3 marca jedziemy rowerami do Jarnołtówka, gdzie u sołtysa zostawiamy rowery i wspinamy się na szczyt Kopy Biskupiej (wysokość 889 m n.p.m.) w polskiej części Gór Opawskich. Wracamy przez Pokrzywną. W górach spędziliśmy 5,5h, na rowerze tego dnia przejechaliśmy 20 km.
4 marca przejeżdżamy 74 km na trasie Głuchołazy-Mikulowice-Jesenik-Zlote Hory-Konradów-Głuchołazy.
5 marca to trening nordic walking – wędrujemy z Głuchołaz, przez Kondradów, do Skowronkowa (gdzie zażyliśmy kąpieli w Ośrodku Wypoczynkowym "Ziemowit") i wracamy do Głuchołaz.
6 marca to kolejny rajd rowerowy, tym razem na trasie Głuchołazy-Charbielin-Nowy Las Stary Las-Hajduki Nyskie (tu w jednym z ogrodów rośnie najstarsza grusza w Polsce – ma 170 lat, 323 centymetry obwodu pnia i 10 metrów wysokości; jest pomnikiem przyrody)-Nysa-Biała Nyska-Przełęk-Polski Świętów-Bodzanów-Głuchołazy. W ostatniej z miejscowości odwiedzamy Skwer Kawalerów Orderu Uśmiechu. To tu w 1968 r. powstał projekt Orderu, stworzony przez dziewięcioletnią Ewę Chrobak, której projekt wygrał w konkursie z 44 tysiącami innych projektów. W tym roku Kawalerem Orderu Uśmiechu został Kaliski Przewodnik, p. Stefan Szymczak.
7 marca to dzień odpoczynku.
8 marca – przejazd rowerem do Nysy, koleją do Ostrowa Wielkopolskiego i ponownie rowerem – do Kalisza.
Łącznie przejechaliśmy 350 kilometrów.
Kolejny wyjazd w dniach 25-27 kwietnia na XXXVII Wojewódzki Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK Śląska Opolskiego na Górze Świętej Anny.
Antonina Bejnar i Bogusław Monczyński